Part embedding for shape grammars
Şekil gramerleri için parça gömme
- Tez No: 269422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE ÖZKAR, PROF. DR. SİBEL TARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Parça ilişkilerinin hesaplamalı modellenmesi, altmışlardan bu yana birçok araştırmacının ele aldığı zorlu bir problemdir. Zorluğun ana kaynağı şeklin devamlılık gösteren yapısıdır; bu yapı, şekli ayrık parçalar cinsinden ifade etmeyi zorlaştırır. Ayrık parçalar birleştirildiğinde kaynaşır ve yeni parçalar açığa çıkar, yani parçalar belirir. Beliren parçaları saptama desteği veren az sayıda metot vardır. Fakat bunların hepsi bir parçayı ne oluşturur konusunda güçlü varsayımlara dayanır. Bir şekle tüm analitiksel, geometrik veya mantıksal soyutlamalardan kaynaklanan kısıtlardan arınmış olarak yaklaşan, genel bir çözüme ihtiyaç vardır. Bu amaçla, hem ayrı olarak hem de bir arada kullanılabilecek iki yeni yaklaşım geliştirmiş durumdayız. Her iki yaklaşım da (Stiny'nin tanımladığı) şekil gramerlerindeki cebirsel biçimlendirmelerle ilişkilendirilebilir. Bu tez çalışması kapsamında, Aşırı-Tam Çizge adını verdiğimiz yeni bir veri yapısını ayrık kayıt işaretlerinin varlığında parça gömmeyi ele almak üzere tanımladık ve kayıt işaretlerinin otomatik seçimi için yeni ve güçlü bir yöntem geliştirdik. Her iki yöntem de diğer görsel problemler için kuşkusuz kullanışlıdır. Uygulama tarafında, tekniklerimizi (Kayseri'den) karışık Selçuklu desenleri ile test ettik ve geliştirdiğimiz tekniklerin hesaplamalı yaratıcılığa nasıl olanak sağlayacağını gösterdik.Geliştirdiğimiz tekniklerin yanı sıra, bu çalışmamızın en önemli katkısı şekillere, zorlu Selçuklu motifleri deneyleri ile gösterildiği gibi, bileşimler olarak değil algılanan bütünler olarak muamele edilmesidir.
Özet (Çeviri)
Computational modeling of part relations of shapes is a challenging problem that has been addressed by many researchers since sixties. The most important source of the difficulty is the continuous nature of shapes, which makes the expression of shape very difficult in terms of discrete parts. When discrete parts are combined, they fuse and yield new parts, i.e. parts emerge. There is a number of methods that support emergent part detection. However all of these methods are based on strong assumptions in terms of what constitute a part. There is a need for a generic solution that treats a shape independently of any restriction resulting from analytical, geometrical, or logical abstractions. To this end, we have developed two novel strategies, which can be used both separately and jointly. Both strategies are relatable to the algebraic formalization of shape grammars (by Stiny). In the course of this thesis work, we have introduced a novel data structure called Over-Complete Graph to address the problem of part embedding in the existence of discrete registration marks; and we have developed a novel and robust method for the automatic selection of registration marks. Both developments are certainly useful for other visual problems. On the application side, we have tested our techniques on puzzling Seljuk patterns (from Kayseri) to demonstrate how the developed techniques give way to computational creativity.Apart from the techniques we have developed, the most important contribution of our work is that shapes are treated as perceived wholes rather than composed, as compellingly demonstrated by Seljuk pattern experiments.