Growth of gold films on quartz surfaces for quartz crystal microbalance application
Kuvars kristal mikroterazi uygulamaları için kuvars yüzeyler üzerinde altın filmlerin büyütülmesi
- Tez No: 269420
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FATİH DANIŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, yüzey sıcaklığının, yapıştırıcı tabaka kullanımının, kaplama hızının, tavlamanın ve alttaşın kaplama öncesi ısıtılmasının, kuvars yüzeyler üzerinde büyütülen altın filmlerin morfolojisine olan etkileri araştırılmıştır. Filmlerin büyütülmesi için, fiziksel buhar kaplama metodları olan elektron demeti ve ısıl kaplama metodları kullanılmıştır. Filmlerin yüzey morfolojisi atomik kuvvet mikroskobu ile karakterize edilmiştir. Belirtilen parametrelerin etkilerine ilişkin genel eğilimlerin mevcut buharlaştırma sisteminde sınırlı bir çalışma aralığında doğrulanarak, aynı anda kuvars kristal mikro terazi ve helyum atomu difraksiyonu ölçümlerinde kullanılmaya uygun altın filmlerin büyütülmesi amaçlanmıştır.Bu çalışmanın sonucunda, tavlama dışında tüm parametrelerin etkilerine ilişkin olarak literatürde belirtilmiş genel eğilimler doğrulanmıştır. Isısal kaplama metodu ile yüzey pürüzlülüğü 0.200 nm'den düşük, minimum 170 nm2 alana sahip atomik seviyede düz alanlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we have investigated the effect of substrate temperature, use of adhesive layer, deposition rate, annealing and substrate prebaking on the morphology of gold films deposited onto quartz surfaces. For the film growth, physical vapor deposition methods namely electron beam and thermal depositions have been used. Surface morphology of the films have been characterized with atomic force microscopy. Our aim was to confirm the general trends observed for these parameters in our evaporator system for a limited working range in order to produce gold films which are suitable to be used simultaneously for quartz crystal microbalance and helium atom diffraction measurements.At the end of this study, we confirmed the general trends regarding the effect of these parameters stated in literature except annealing process. We obtained a minimum 170 nm2 atomically flat surface with a roughness value smaller than 0.200 nm by thermal deposition method.