Analysis of extended feature models with constraint programming
Genişletilmiş özellik modellerinin kısıt programlama ile analizi
  1. Tez No: 269430
  2. Yazar: AHMET SERKAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DOĞRU, DOÇ. DR. HALİT OĞUZTÜZÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezde, genişletilmiş özellik modellerinin kısıt programlama ile analizi için bir zemin önerilmektedir. Özellik modelleri, yazılım üretim hatlarındaki değişkenliğin modellenmesi için yapılmış öneriler arasından etkinliği ile öne çıkmıştır. Ancak endüstriyel deneyimler özellik modellerinin yüzlerce özellik ve dallar arası karmaşık ilişkiler nedeniyle çok hızlı büyüdüğünü, bu nedenle de otomatik analiz desteğinin gerekli olduğunu göstermiştir. Bahsedilen ihtiyaca binaen karmaşık özellik-özellik, özellik-öznitelik, öznitelik-öznitelik ilişkileri ve bunların yanı sıra genel kısıtlar içerebilen genişletilmiş özellik modellerinden sonlu alanlar kullanarak kısıt programlamaya bir eşleme sunulmaktadır. Daha sonra özniteliklerin karmaşık ilişkilerin içine dâhil edilmesinin özellik modelleri üzerinde tanımlanmış çeşitli çözümleme işlemleri üzerindeki etkileri tartışılmaktadır. Özniteliklerin dallar arası karmaşık ilişkilerin içine dâhil edilmesi ile ortaya çıkan yeni tür değişkenlikler nedeniyle kimi çözümleme işlemleri için düzeltilmiş tanımlamalar, kimi işlemler içinse yeniden formüle etme önerilmektedir. Ayrıca ortaya çıkan değişkenliklerin doğası nedeniyle gündeme gelen yeni çözümleme işlemleri de önerilmektedir. Daha sonra, şartlar uygun olduğunda uygulanabilecek ve genişletilmiş özellik modellerinin otomatik çözümlenmesinde SAT ya da BDD çözücülerin kullanımını mümkün kılan, genişletilmiş özellik modellerinden temel/nicelik-tabanlı özellik modellerine bir dönüştürme önerilmektedir. Son olarak, bağlam bilgisinin özellik modellemedeki rolü tartışılmakta ve özellik modellerinin aşamalarla biçimlendirilmesinde bağlam bilgisinin kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation we lay the groundwork of automated analysis of extended feature models with constraint programming. Among different proposals, feature modeling has proven to be very effective for modeling and managing variability in Software Product Lines. However, industrial experiences showed that feature models often grow too large with hundreds of features and complex cross-tree relationships, which necessitates automated analysis support. To address this issue we present a mapping from extended feature models, which may include complex feature-feature, feature-attribute and attribute-attribute cross-tree relationships as well as global constraints, to constraint logic programming over finite domains. Then, we discuss the effects of including complex feature attribute relationships on various analysis operations defined on the feature models. As new types of variability emerge due to the inclusion of feature attributes in cross-tree relationships, we discuss the necessity of reformulation of some of the analysis operations and suggest a revised understanding for some other. We also propose new analysis operations arising due to the nature of the new variability introduced. Then we propose a transformation from extended feature models to basic/cardinality-based feature models that may be applied under certain circumstances and enables using SAT or BDD solvers in automated analysis of extended feature models. Finally, we discuss the role of the context information in feature modeling, and propose to use context information in staged configuration of feature-models.