Design and simulation of a flash translation layer algorithm
Bellek dönüştürme katmanı tasarım ve simülasyonu
  1. Tez No: 269432
  2. Yazar: YUSUF YAVUZ AYAR
  3. Danışmanlar: DR. ATTİLA ÖZGİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Anlık (Flash) bellekler günümüzde kullanımı gün geçtikçe artan, mobil, sağlam, dayanıklı,tamamen elektronik olan hafıza cihazlarıdır. Anlık belleklerin doğasından gelen bazı dezavantajlarıvardır, örnek olarak yazma işleminden önce silme işlemi zorunluluğu ve silinebilirher bir ünitenin azami silinme kısıtlaması gibi. Bellek Dönüştürme Katmanı, tam bu noktadadezavantajlara cevap olarak karşımıza çıkmaktadır. Bellek Dönüştürme Katmanı; anlıkbelleklerde işletim sistemi ile bellek arasında köprü işlevi sağlayan bir yazılımdır. Belleğindoğru bir şekilde uzun süre kullanımı bu dezavantajların bilinmesi ile mümkündür. BellekDönüştürme Katmanı, anlık belleklerin doğasından gelen bu dezavantajları azaltmak, işletimsistemi ve bellek arasındaki adresleme işlemlerini yapmak, belleğin kullanım ömrünü mümkünolduğu kadar uzatmak ve hata bulma/düzeltme işlemlerini gerçekleştirmek için tasarlanmıştır.Bu çalışmada mevcut Bellek Dönüştürme Katmanları avantaj ve dezavantajları ile incelenmişve NAND bellek üzerinde çalışacak bir Bellek Dönüştürme Katmanı tasarım, gerçekleştirmeve simülasyonu sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Flash Memories have been widely used as a storage media in electronic devices such as USB? ash drives, mobile phones and cameras. Flash Memory o ? ers a portable and non-volatile de-sign, which can be carried to everywhere without data loss. It is durable against temperatureand humidity. With all these advantages, Flash Memory gets popular day by day. However,Flash Memory has also some disadvantages, such as erase-before restriction and erase limi-tation of each individual block. Erase-before restriction pushes every single writable unit tobe erased before an update operation. Another limitation is that every block can be erasedup to a ? xed number. Flash Translation Layer - FTL is the solution for these disadvantages.Flash Translation Layer is a software module inside the Flash Memory working between theoperating system and the memory. FTL tries to reduce these disadvantages of Flash Memoryvia implementing garbage collector, address mapping scheme, error correcting and many oth-ers. There are various Flash Translation Layer software. Some of them have been reviewedin terms of their advantages and disadvantages. The study aims at designing, implementingand simulating a NAND type FTL algorithm.