The effect of instruction with concrete materials on fourth grade students' geometry achievement
Somut materyallerle öğretimin dördüncü sınıf öğrencilerinin geometri başarısına etkisi
- Tez No: 269438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFURE BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İlk amacı somut materyallerle öğretimin 4. sınıf öğrencilerinin geometri başarısına etkisini araştırmaktır. İkincil amacı ise, öğrencilerin somut materyaller ile yapılan dersler ile ilgili duygu ve düşüncelerini araştırmaktır. Ankara'da bulunan bir özel okulda, 32 tane 4. sınıf öğrencisiyle yapılan bu araştırmada bir gruplu ön test ? son test araştırma deseni kullanılmıştır. Verileri toplamak için Geometri Başarı Testi uygulanmıştır. Somut materyallerle yapılan öğretimin, 10 hafta süresince haftada 5 ders saati olmak üzere araştırmacı tarafından yapılmıştır. Veriler, tek yönlü tekrarlı varyans analiz kulanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca, 11 öğrenci ile görüşme yapılarak, öğrencilerin somut materyaller ile yapılan dersler ile ilgili duygu ve düşünceleri araştırıldı.Bu çalışma, somut materyaller ile yapılan öğretimin, 4. sınıf öğrencilerinin 3 zamanlı periyotta geometri başarısında istatistiksel olarak anlamlı bir değişim olduğunu göstermektedir. Bir başka deyişle, öğrencilerin uygulama öncesi ve hemen sonrası ile uygulama öncesi ve belirli bir zaman sonrası geometri başarıları arasında olumlu yönde bir değişim olduğu saptanmıştır. Ayrıca, bu çalışmanın sonucunda öğrencilerin, uygulamanın hemen sonrası ve belirli bir zaman sonrası geometri başarıları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir değişim olmadığı sonucuna varılmıştır. Bu çalışmadan çıkartılabilecek diğer sonuçlar ise; öğrencilerin çoğu somut materyaller ile yapılan dersleri daha eğlenceli bulmuştur, bazı öğrenciler, sorular ile ilk karşılatıklarında endişe duymuşlardır; öğrencilerin çoğu ise sorular ile somut materyallerle yapılan öğretim sonrası karşılaştıklarında soruları daha kolay bulmuşlardır; öğrencilerin en çok sevdiği ve yararlı bulduğu materyaller ise küpler ve geometri tahtası olmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study was to investigate the effectiveness of concrete materials on fourth grade students? geometry achievement. The secondary purpose was to investigate their opinions and feelings about instruction with concrete materials. The study was carried out in a private school in Ankara with 32 fourth grade elementary school students. One group pretest-posttest design was used. Geometry Achievement Test was administered to collect the necessary data. The instruction with concrete materials was applied by the researcher five hours per week in 10 weeks. The data were analyzed by using one-way repeated measures analysis of variance. Also, an interview was conducted with 11 students to determine their opinions and feelings about instruction with concrete materials.The results of the study revealed that there was a statistically significant change in geometry achievement of fourth grade students who participated in the instruction with concrete materials over three time periods. In other words, there were statistically significant positive changes in students? geometry achievement across pre-intervention and post-intervention and across pre-intervention and follow-up. Moreover, there was no statistically significant change in students? achievement across post-intervention and follow-up. The other results can be deducted from the study: most of the students enjoyed the class more when concrete materials were used; some of the students became anxious when they first saw the questions in pre-intervention; most of the students stated that questions become easier after instruction with concrete materials; cubes and the geoboard were the most useful and most liked as perceived by the students.