An approach for including business requirements to SOA design
İş gereksinimlerini servis yönelimli mimari tasarımında kullanmak için bir yaklaşım
- Tez No: 269440
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HİKMET DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde; iş kullanım durumlarını ve sistem kullanım durumlarını ayrıştırma sürecine katarak, iş gereksinimleri ile SOA (Servis Yönelimli Mimari) tasarımı arasındaki boşluğu kapatacak servis yönelimli ayrıştırma yaklaşımı olan UDSOA (Kullanım Durumu Güdümlü Servis Yönelimli Mimari) tanıtılmaktadır. Yaklaşım, SOSE (Servis Yönelimli Yazılım Mühendisliği) modelleme tekniği taban alınarak geliştirilmiştir ve onun ayrıştırma adımındaki eksiklikleri gidermeyi amaçlamıştır. Ayrıca, iş geniş görüşü ile BT (Bilgi Teknolojisi) kaygılarını ayrıştırma işlemine katmayı amaçlamıştır. Yaklaşım, alanın süreçsel ayrıştırılması adımı ile başlar. Sonrasında, üst seviye görünümleri nedeniyle iş kullanım durumları kullanılarak ayrıştırma devam eder. Bu işlem, iş gereksinimlerimiz ile SOA tasarımımızı birbirine bağladığı gibi, soyutluk seviyesini arttırarak iş servislerine yoğunlaşmayı sağlar. SOA yaklaşımının ikinci adımı sistem kullanım durumları ile ayrıştırmaya devam eder. Sistem kullanım durumları, teknik servislerin keşfedilmesini ve ayrıştırma ağacına yerleştirilmesini sağlar. Son olarak, servis yönelimli analiz sıkı bağlı mimari durumlarında iş ve teknik servislerin birbirinden ayrılmasını sağlar. Bu iki adımın birlikte yapılması hem problem hem de çözüm alanlarında doğru ayrıştırmayı getirecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a service oriented decomposition approach: Use case Driven Service Oriented Architecture (UDSOA), is introduced to close the gap between business requirements and SOA (Service Oriented Architecture) design by including business use cases and system use cases into decomposition process. The approach is constructed upon Service Oriented Software Engineering (SOSE) modeling technique and aims to fill the deficits of it at the decomposition phase. Further, it aims to involve both business vision and Information Technologies concerns in the decomposition process. This approach starts with functional top-down decomposition of the domain. Then, business use cases are used for further decomposition because of their high-level view. This connects the business requirements and our SOA design. Also it raises the level of abstraction which allows us to focus on business services. Second step of the SOA approach uses system use cases to continue decomposition. System use cases help discovering technical web services and allocating them on the decomposition tree. Service oriented analysis also helps separating business and technical services in tightly coupled architecture conditions. Those two steps together bring quality in to both problem and solution domains.