Sıralı küme örneklemesi tasarımlarının çeşitli dağılımlar altında etkinliklerinin incelenmesi
Investigation on efficiency of ranked set sampling methods under various distribution
  1. Tez No: 269441
  2. Yazar: NİLAY AKINCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAPRAK ARZU ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sıralı Küme Örneklemesi (SKÖ), Basit Tesadüfî Örneklemeye (BTÖ) alternatif olarak önerilen bir örnekleme yöntemidir. SKÖ, özellikle örnek birimlerinin ilgilenilen değişken bakımından ölçülmesinin zor olduğu, ancak birimleri ilgilenilen değişken bakımından sıralamanın kolay olduğu durumlarda kullanılmaktadır. Sıralama tesadüfî olarak yapılmadığı sürece, SKÖ ile elde edilen yığın ortalamasına ilişkin tahmin edici, BTÖ' dekinden daha etkindir. Bu etkinliği arttırmak ve sıralamada oluşabilecek hataları azaltmak amacıyla, yığın dağılımının bilinmesi durumunda, yığın ortalamasını tahmin etmek üzere SKÖ' nün bilinen tasarımından daha etkili olan farklı SKÖ tasarımları elde edilmiştir. Bu çalışmada, sözü edilen tasarımlara alternatif olarak Çok Aşamalı L Sıralı Küme Örneklemesi (ÇALSKÖ) tasarımı önerilmiştir. Ayrıca, literatürde yer alan farklı SKÖ tasarımları ve önerilen ÇALSKÖ tasarımının SKÖ' ye göre etkinlikleri çeşitli dağılımlar altında simülasyon yoluyla incelenerek, hangi tasarımın daha etkin olduğu saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ranked set sampling (RSS), is a sampling method which suggests an alternative to simple random sampling (SRS). RSS is especially used when the variable of interest is not easily measurable but it can be easily ranked without actual measurement. As long as ordering is not done randomly, RSS is more efficient to estimate the population mean than SRS. When the population distribution is known, in order to increase this efficiency and reduce the errors in ranking, different RSS designs which were more efficient than the previously known RSS design are obtained for estimating the population mean. In this study, Multistage L ranked set sampling desing is proposed as an alternative to the mentioned designs above. Moreover, the efficiency of the different RSS designs in the literature and the efficiency of the proposed Multistage L Ranked Set Sampling design were investigated by a simulation study under different distributions. Then, it has been studied to state which designs is more efficient than RSS.