Yüksek bina tasarımında güncel gelişmeler ve dünya - Ankara örneklerinin değerlendirilmesi
Current developments of high building design and evaluation of examples from world - Ankara
  1. Tez No: 269442
  2. Yazar: ZELİHA ASLI KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. TAYFUN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Teknolojinin hızlı gelişimiyle ve ulaşılan teknik olanaklarla geliştirilen sistemler sayesinde yüksek binaların yapım olanakları da artmıştır. Uygulama tekniklerinin kolaylaşmasıyla sayıları her geçen gün giderek çoğalan bu binalar, içinde bulundukları çevreyi mikro ve makro ölçekte pek çok yönden etkilemektedir. Firmalar, kentler hatta ülkeler için önemli birer güç ve prestij göstergesi olan bu binalar, simgesel özellikleri ile kentlerin fiziksel, kültürel ve ekonomik yapılarını etkileyen en önemli unsurların başında yer almaktadır. Çalışmada yüksek binaların ortaya çıkışından günümüze kadar geçirdiği gelişim süreci dönemlere ayrılarak incelenmiş, bu gelişim mimari ve kentsel tasarım girdileri bağlamında analiz edilmiştir. Bu binaların uygulanması için gerekli, karar aşamasından, projelendirme, yapım ve kullanım evrelerine kadarki süreçte göz önünde bulundurulması gereken kriterler ele alınmıştır. Bu kriterler çerçevesinde dünyanın farklı ülkelerinde ve Ankara' da eş zamanlı olarak uygulanmış yüksek bina örnekleri incelenerek karşılaştırılmış, elde edilen veriler değerlendirilerek çıkan sonuçlar neticesinde Ankara ve dünya örnekleri arasındaki farklılıklar analitik olarak ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
By means of the systems developed with the technical facilites which have been reached by the rapid development of the technology enable the increase the facility of the generation of the high-rise buildings. These buildings, numbers of which are increasing every day as the application techniques become easier, cause micro and macro scale influences to their environment in many directions. These buildings with their symbolic features as the important indicator of power and prestige for companies, cities and even countries are one of the most important factors affecting the cities? physical, cultural and economical structures. In this study, development process of high-rise buildings starting from their origination till today has been examined in different periods and the size of the development has been revealed. Way to be followed and criteria which should be taken into consideration necessary for the construction of these buildings from the decision phase to design, construction and up to use phase are listed. Within the frame of the mentioned criteria, examples of high-rise buildings constructed contemporary in Ankara and in other diffirent countries have been comparatively evaluated. Based on the results obtained from this evaluation, differences between examples from Ankara and the world have been revealed.