Atomların ve moleküllerin NiAl yüzeylerine tutunmasının yoğunluk yonksiyoneli teorisi ile incelenmesi
Investigation of adsorbtion of atoms and molecules on NiAl surfaces by density functional theory
  1. Tez No: 269448
  2. Yazar: MERYEM EVECEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada O, S, H, OH, SH, H2O ve H2S' nin NiAl(110)-(2?2) yüzeyi üzerinde tutunma enerjileri ve taban durumundaki yapıları atomik boyutta incelenmiştir. Hesaplamalar, psüdopotansiyel ve yoğunluk fonksiyoneli teorisine dayanmaktadır. Moleküllerin yüzey üzerindeki tutunma noktaları ile uyumlu bir şekilde S ve H için tutunma noktası olarak 2Ni?Al ve O için de 2Al?Ni noktası bulunmuştur. İncelenen atom ve moleküllerin NiAl(110) yüzeyine tutunmasının reaksiyon yolu hesabı olan NEB (The Nudged Elastic Band) şekline bakılmıştır. NEB hesaplamalarında tutunma enerjisinde bir enerji bariyeri gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlar önceki deneysel ve teorik çalışmalarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the details of the atomic structures and total relative energies of the O, S, H, OH, SH, H2O and H2S have been atomically investigated on the NiAl(110) surface. Calculations, based on pseudopotentials and density functional theory. With consistent molecules, we find that adsorption site for S and H are found to be at the 2Ni-Al threefold minimum and O is found to be at the 2Al-Ni threefold minimum, respectively. The nudged elastic band (NEB) the reaction paths of adsorption energies has been examined to for atoms and molecules on the NiAl(110) surface. In the NEB calculations of adsorption energies have seen energy barrier. The results have been compared with the previously experimental and theoretical works.