Binaların yangın güvenliğinin ulusal yangın yönetmeliğine göre analiz edilebilmesine yönelik bilgisayara dayalı bir model önerisi
A computer based model proposal for analyse fire safety in buildings according to national fire precaution regulation
- Tez No: 269447
 - Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN DEMİREL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 297
Özet
Bu doktora tezinin amacı ?Tasarım aşamasındaki binalar ve mevcut binalarda yangın güvenlik önlemlerinin Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik hükümlerine uygun olup olmadığını otomatik olarak analiz edebilen ?Yangın Yönetmelik Kontrol Otomasyon (YYKO)? modelinin geliştirilmesi, bu bağlamda Ülkemizde yapılan binaların yangın güvenlik önlemlerinin iyileştirilmesine katkıda bulunmaktır. Bu çalışma da ilk olarak tez konusu ile ilgili yapılmış olan Ulusal ve Uluslararası bilimsel araştırmalar incelenmiş, tez kapsamında geliştirilen model için bilgisayar programlama dilleri irdelenmiş bunun sonucunda Microsoft Visual Studio.Net 2008 platformu ve Visual Basic.Net programlama dili kullanılarak YYKO modeli tasarlanmıştır. YYKO modeli hem Windows hem de Web uygulaması olmak üzere iki farklı yapıda geliştirilmiştir. Her iki modelde de arayüz formlar oluşturulup, BYKHY'te yer alan mimari hükümler bu formlarda çizgisel anlatım eklenerek soru formatına dönüştürülmüş, kullanıcıların kolay yanıtlayabileceği şekle getirilmiştir. Model; formlardan alınan bilgileri, merkezi bir veri tabanında kayıt altına almaktadır. Son bölümde ise örnek olarak seçilen hastane binaları önce geleneksel kontrol tablosu yöntemiyle sonra geliştirilen model ile BYKHY hükümlerine göre yangın güvenlik seviyesi açısından analiz edilmiş, sonuçlar karşılaştırılarak, geliştirilen model sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this phd thesis is to develop a model (YYKO) which can automatically check the fire precautions of building either in design stage or completed stage according to national fire regulations (BYKHY) in Turkey and in this context, contribute to improving fire safety precautions of the building in our country. First national and international scientific research that have been made on the subject of thesis reviewed in this study. In addition computer programing languages were investigated for the ?YYKO?model which has been developed in this thesis and it is decided to use the platform of Microsoft Visual Studio.Net 2008 and Visual Basic.Net programing language. YYKO model has been developed in two different structures windows and web application. The user interface forms were developed in each application which consist of some questions and autocad drawings according to Turkey Fire safety regulation (BYKHY). The information collected from the interface forms is recorded to a central database. In the conclusion part a case study will be carried out to validate the model via sample projects.