Hayvansal ve çevresel kaynaklardan izole edilen hareketli Aeromonas türlerinde biyofilm oluşumunun incelenmesi
The investigation of biofilm formation by motile Aeromonas spp. isolated from animal and environmental sources
  1. Tez No: 269449
  2. Yazar: SERAL ORMANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada, su arıtma ve gıda işletim sistemlerinde potansiyel yüzey kolonizerleri olan Aeromonas'ların biyofilm oluşumunda önem arz eden bakteriler olmalarından dolayı, gıda ve çevresel kaynaklardan izole edilen hareketli Aeromonas türlerinde farklı yüzeylerde biyofilm oluşumu ve türlere göre biyofilm oluşturma dereceleri incelenmiştir. Biyofilm çalışma yöntemi olarak sıklıkla kullanılan standart mikroplate (96 kuyucuklu plastik mikroplate) yönteminin yanı sıra tüp (camda tutunma) testi ve Congo Red Agar (CRA) testleri ile çalışılmıştır. Mikroplate yöntemiyle yapılan çalışmada farklı iki besiyeri ortamının sıvı (Triptic Soy Broth, TSB ve Brain Heart İnfision Broth, BHIB) ve katı (Triptic Soy Agar, TSA ve Brain Heart Infision Agar, BHIA) fazları kullanılmış ve katı besiyerlerinden alınan izolatların sıvı besiyerlerinden alınanlara göre daha iyi biyofilm oluşturduğu tespit edilmiştir. Ortam olarak ise TSA ve TSB' nin BHIA ve BHIB'ye göre Aeromonas'ların biyofilm oluşturmasında daha etkili ortamlar oldukları saptanmıştır. Mikroplate çalışmasında A. veronii biovar sobria tüm besiyeri ortamlarında kuvvetli derecede pozitif biyofilm oluşumda ilk sırada iken, A. hydrophila ikinci sıradadır. Aynı şartlar altında A. caviae' nın ise mikroplate yüzeyinde tutunma göstermediği gözlemlenmiştir. İkinci bir yöntem olan tüp (cam yüzeyde tutunma) testi yönteminde ise A. veronii biovar sobria %61,34, A. hydrophila ise %30,43 kuvvetli pozitif biyofilm oluşumu gösterirken, A. caviae ise %100 zayıf pozitif biyofilm oluşumu göstermiştir. Son olarak üçüncü metod olan Congo Red Agar (CRA)'da ise A. veronii biovar sobria %59, 37 ve A. hydrophila % 8,69 kuvvetli pozitif biyofilm oluşumu gösterirken, A. caviae'nın %100 zayıf biyofilm oluşumu gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Aeromonas spp. were isolated from food and environmental samples for researching biofilm formation in distinct surfaces and adhesion levels of bacteria because of Aeromonas are potential surface colonizers in water distribution and food processing systems which have importance as a biofilm forming bacteria. For biofilm forming, beside microplate method which uses frequently, we used tube (adhesion on glass) and Congo Red Agar test. In microplate method, two diffirent media?s liquid (Triptic Soy Broth, TSB ve Brain Heart Infision Broth, BHIB) and solid (Triptic Soy Agar, TSA ve Brain Heart Infision Agar, BHIA) phase were used and when isolated bacteria was took from solid media, bacteria showed better biofilm formation than bacteria taken from liquid media. As culture media in biofilm formation, TSA and TSB are better media for Aeromonas biofilm formation capacity compare with BHIA and BHIB. Microplate method indicated that A. veronii biovar sobria is the first as a strong biofilm producer bacteria in all media while A. hydrophila is the second. Under same conditions no biofilm was observed on microplate surface for A. caviae. As a second method was tube test. A. veronii biovar sobria showed %61, 34 and A. hydrophila % 30,43 strong biofilm formation, while A. caviae showed %100 weak biofilm formation.