Ankara metro güzergahlarında spt-vs korelasyonu üzerine bir çalışma
A study on spt-vs correlation on ankara subway routes
- Tez No: 269450
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN PAMPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kayma dalgası hızı, depreme dayanıklı yapı tasarımı için bilinmesi gereken kayma modülü, elastisite modülü gibi zeminlerin dinamik özelliklerini belirlemede önemli bir parametredir. Geoteknik Deprem Mühendisliği'nde mikrobölgeleme çalışmalarında, sıvılaşma potansiyelinin tahmininde, zemin hakim periyodunun, zemin büyütmesinin, ana kayada alınan bir tasarım depreminin yüzeye yakın tabakalarda oluşturacağı gerilmelerin ve deprem özelliklerinin hesaplanmasında kayma dalgası hızı kullanılmaktadır. Kayma dalgası ölçüm yöntemlerinden yüzey sismik yöntemlerin uygulamasında sondaj kuyusu gerekmemesi nedeniyle ekonomik açıdan büyük üstünlük sağlamakta olması nedeniyle deneysel yöntem olarak tercih edilmiştir. Sismik deney yöntemlerinin maliyetinin diğer arazi deneylerine göre pahalı oluşu, bu deneylerin genellikle daha önemli projelerde tercih edilmesine yol açmakta, arazi sismik deneylerinin yapılamadığı veya sınırlı sayıda yapıldığı durumlarda da kayma dalgası hızının tahmin edilebilme gereği, kayma dalgası hızı ile diğer deney sonuçları arasında ilişkiler aranmasına neden oluşturmaktadır. Kaba daneli zeminlerin yerleşim sıklığının, ince daneli zeminlerin kıvamının yerinde belirlenmesi amacıyla sondaj kuyuları içinde uygulanan Standart Penetrasyon Deneyinin sonuçları ile kayma dalgası hızı arasındaki ilişkiler, birçok araştırmacı tarafından incelenmiştir. SPT-N sayısına etkiyen faktörlerin kayma dalgası hızını da etkilediği belirlenmiştir. Bu çalışmada da Ankara'da metro istasyonlarında yapılmış olan mevcut ölçülen SPT-N ile bu metro istasyonlarında yapılan yüzey sismik deney yöntemiyle elde edilen kayma dalgası hızlarının değişimi incelenerek, verilerin birbirleriyle olan ilişkileri ve anlamlılıkları istatistiksel olarak incelenmiştir. Ankara'daki zeminlerinde kayma dalgası hızının, SPT-N sayısına bağlı olarak pratik amaçlar doğrultusunda tahmin edilerek kullanılabilecek bağıntılar geliştirilmiştir. Ayrıca, bu tür korelasyonlar önceki çalışmalarla karşılaştırmaları yapılmıştır.Anahtar Kelimeler : SPT, KAYMA DALGASI HIZI , GEOTEKNİK
Özet (Çeviri)
Shear modulus which should be known in earthquake-proof structural design, shear wave velocity is an important parameter like modulus of elasticity in determining the dynamic properties of soil. Shear wave velocity is used in microdistricting studies in Geotechnical Earthquake Engineering, in predicting liquefaction potential, in assesssing earthquake properties and stresses caused by a designed (virtual) earthquake towards surface layers on the main rock, in calculating predominant soil period and soil amplification. In-situ seismic methods which is one of the shear wave measuring methods, don?t require drilling wells. It is, therefore, preferred as an experimental method which offers great superiority from economic viewpoint. On the other hand, due to expense of in-situ seismic experiments compared to other site experiments, they are rather preferred in more important projects. When in-situ seismic experiments prove impossible or limited, the necessity to assess the shear wave velocity is causing to look for relations between shear wave velocity and other experimental results. Many researchers have reviewed the correlations between the results of the shear wave velocity and the standart penetration test applied in the drilling wells in order to specify the distiribution intensity of the coarse grained soils and the consisteny of fine grained soils in-situ. The factors influencing the SPT-N value have been identified to also affect the shear wave velocity. In this study, variation of shear wave velocities obtained by in-situ seismic methods with existing measured SPT-N values in Ankara subway routes has been examined and then the correlations and the meaningfulness of the obtained data has been reviewed. Relations have been improved to be used for practical requirements on guessing the variation of SPT-N values with the shear wave velocity in Ankara soils. Furthermore, such correlations have been compared to the former studies.Key Word : SPT, VELOCITY OF SLIPPING WAVE, GEOTECHNICAL