Benchmarking (kıyaslama) yöntemi ile alışveriş merkezlerinde enerji yoğunluğu analizi
Energy intensty analysis of shopping mals by Benchmarking method
  1. Tez No: 269451
  2. Yazar: ÖZDEN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL BAŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Benchmarking; kuruluşun önceliği olan süreçlerinde en iyiyi veya daha iyileri araştırmak, bulmak, öğrenmek ve kendi süreçlerine uyarlayarak; sürekli iyileşmeyi sağlamak sürecidir. Bu özelliğinden dolayı benchmarking, şirketin üstün performansa ulaşma yolunda en iyi ve en doğru yöntemleri arayışı ve uygulamasıdır ki rekabet gücünü arttırmada etkili bir yöntem olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada, yüksek enerji giderlerine sahip alış veriş merkezlerinin (AVM) enerji kullanım yoğunluklarının ve verimlilik oranlarının belirlenmesi için benchmarking kıyaslama yöntemi kullanılmıştır. Uluslararası düzeyde yapılan örnek çalışmaların araştırılması sonucu hazırlanmış anket formlarındaki sorular belirtilen amaca yönelik olarak hazırlanmış ve her türlü ayrıntı ve ihtimal göz önünde bulundurulmuştur. Anketler aracılığı ile bilgileri toplanmış 26 AVM, popülasyonu temsil eden örneklem grup olarak kullanılmış ve analitik regresyon metodu ile enerji kullanım yoğunluğu ve verimlilik oranı hesabı yapılmıştır. Hesaplamalar sonucunda elde edilen nihai ve beklenen kaynak enerji yoğunluklarının oranlaması, verimlilik oranlarına ulaşmamızı sağlamıştır. En verimli binaya ait verimlilik oranı (0,15) 100 ile ifade edilen kimülatif yüzdeye sahip iken en düşük verime sahip (2,13) binanın yüzdesel değeri 0'a karşılık gelmektedir. Daha sonra Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğindeki standartlar ve referans değerler dikkate alınarak AVM'lerin enerji sınıfları ve sera gazı emisyon sınıfları belirlenmiştir. Değerlendirmeler sonucunda örneklem grubu oluşturan 26 AVM'nin de ?A Enerji Sınıfı? grubunda olduğu buna karşılık sera gazı emisyon sınıflarının ?A?dan ?D?ye kadar değişiklik gösterdiği görülmüştür. Kullanılan enerji kaynakları arasında elektrik ve fuel-oil tüketim oranının toplam enerji tüketimi içindeki payının yüksek olması, bu durumun en belirgin nedeni olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Benchmarking is a kind of process that provides constant improvement by searching for the best and betters, learning and adapting all of those to own processes. Because of this property benchmarking which is searching and implementing the best and the safest methodology for company on the way of achieving to excellent performance, has been determined as a effective methodology for increasing competitive power. In this study benchmarking method was used for identification of energy usage intensities and energy efficiency ratios of shopping malls which have high energy expenses. The questions in survey sheets, were prepared by searching of sample studies on international level, were well adapted for declared purpose and all kind of detail and probability were taken into consideration. The 26 shopping mall whose information was collected by using the survey sheets, were used as a sample group acting as population and calculations of energy usage intensity and efficiency ratio were worked out by analytic regression method. While the most efficient building?s efficiency ratio (0,15) was signified as cumulative percentage ?100?, the lowest efficiency ratio (2,13) was signified as cumulative percentage ?0?. Later than, energy classes and greenhouse gas emission classes of shopping malls were determined by get into consideration the Regulation of Energy Performance in Buildings. By reason of evaluations, it was seen that 26 shopping malls, declared as sample group, were in ?A Energy Class? but greenhouse gas emission classes were different from ?A? to ?D?. Between using energy sources, higher ratio of electricity and fuel-oil consumption in total energy consumption was established as the main cause of this condition.