Görüntü işleme yardımı ile kimlik tespiti
Id identification with image processing
  1. Tez No: 269455
  2. Yazar: CİHAN MANAV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN NURCAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Güvenlik amaçlı olarak biyometrik tanıma sistemlerinin kullanılması giderek daha fazla tercih edilen bir yöntem olmuştur. Biyometrik sistem deyince akla genelde iris tanıma, retina tanıma, ses tanıma, el tanıma, yüz tanıma ve parmak izi tanıma sistemleri gelmektedir.Bu tezde MATLAB programı yardımıyla bir güvenlik sistemi geliştirilmiş ve yöntem olarak ta biyometrik özelliklerden olan iris tarama sistemi kullanılmıştır.Çoğunlukla uygulamalarda iris tanıma yapılırken iris kodundaki gürültüleri etkisiz hale getirmek için maskeler kullanılmaktadır. İçerisinde gürültülü bölgelerin de bulunduğu iris örneğinde kaydedilecek verinin büyük bölümü maske ile kapatılmaktadır. Bu da oluşturulacak iris örneğinde önemsiz verilerin bulunmasına yol açmaktadır. Bu tezde iris örneği gürültünün en az olduğu bölgeden, yani göz bebeğinin çevresinden çember şeklinde alınmıştır. Böylece maskeleme işleminin kullanımına gerek kalmadan iris örneği oluşturulmuştur.Sistemin uygulaması bir laboratuar girişi için denenmiştir. İris tanıma sistemine ek olarak bir hareket algılama sistemi de eklenmiştir. Sistem kontrol noktasına gelen kullanıcıyı fark ederek iris tanımayı aktif hale getirmektedir ve güvenlik açısından olay anını kayıt altına almaktadır. Kullanıcı kontrol noktasına geldiğinde sistem iris dairesini tespit eder ve kullanıcının iris görüntüsünü veri tabanına kaydeder. Daha sonra kontrol noktasından geçmek isteyen kişinin sisteme kayıtlı olma durumunu test eder.Sistem test edilirken 200 farklı iris örneği kullanılmıştır. Yanlış kabul (False Acceptance Rate-FAR) ve yanlış ret (False Rejection Rate-FRR) oranları hesaplanarak sistemin güvenilirliği test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Biometric recognition systems are which rapidly increasing has become a preferred method as usage of security. Generally biometric systems are considered iris, retina, voice, hand, finger print and face recognition.In this thesis, security system was developed with the aid of MATLAB program and the method of iris recognition is used that is one of the biometric recognition features.Usually, masks are used to neutralize the noise of the iris code while making of application iris recognition. The data is going to be recorded in the iris example which has a big amount of noise inside of it, is covered by a mask. In case, will be formed iris sample leads to insignificant datas. In this thesis, iris sample is taken from region of at least noise, in other words samples were taken from the circle around the pupil. So without the use of masking process iris samples are formed.System was tested to access the laboratory. In addition to iris recognition systems, a motion detection system has been implemented. The iris recognition is activated when the system realizes the user at the control point and in terms of security process is taken under the registration. When the user come to the control point, system detects the iris circle and saves the user's iris image in to database. The person who wants to go through the checkpoint, system will test the registered condition.System is tested with 200 different iris samples. False Acceptance Rate and False Rejection Rate were calculated for reliability of the system.