AISI D2 soğuk iş takım çeliğinin frezede işlenebilirliğinin incelenmesi
Investigation of the machinability of cold work tool steel AISI D2 in milling machine
- Tez No: 269456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, ısıl işlem uygulanmış farklı sertliklerdeki AISI D2 Soğuk İş Takım Çeliğinin CNC dik işleme merkezinde simetrik alın frezeleme işlemine tabi tutularak kesme kuvveti ve yüzey pürüzlülük değerleri incelenmiştir. Frezeleme işleminde, PVD yöntemi ile TiAl+Al2O3+ZrN kaplanmış karbür kesici takımlar kullanılmıştır. Deneyler, dört farklı kesme hızında (70-90-110-130 m/min), üç farklı ilerlemede (0.05-0.1-0.15 mm/tooth) ve 0.5 mm kesme derinliğinde kuru şartlarda yapılmıştır. Frezeleme işleminde kesme parametrelerinin kesme kuvvetleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi, kesme kuvvetleri ve yüzey pürüzlülüğündeki değişimlerin analiz edilmesi için kesme kuvvetleri ve yüzey pürüzlülük değerleri ölçülmüştür. Bu parametrelerin kesme kuvvetlerine ve yüzey pürüzlülüğüne olan etkileri araştırılmıştır. Yüzey pürüzlülüğü üzerinde en etkili parametreler sırasıyla takım geometrisi, ilerleme miktarı ve kesme hızı olduğu tespit edilmiştir. En iyi yüzey pürüzlülük değeri 0,098 µm-Ra olarak tespit edilmiştir. Yeni bir geometriye sahip kesici takımda kayda değer bir takım aşınması görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, cutting force and surface roughness of Cold Work Tool Steel AISI D2 which heat treatment was applied, were investigated by being subjected to face milling process at CNC vertical machining center. Carbide cutting tools covered by TiAl+Al2O3+ZrN by PVD method were used at milling process. Experiments were conducted at four different cutting speed (70-90-110-130 m/min), three different feed rate (0.05-0.1-0.15 mm/tooth) and 0.5 mm depth of cut with dry conditions. In machining process, cutting force and surface roughness values were measured for examining of cutting parameters effects on cutting force and analyzing of changing of cutting force and surface roughness. Effects of these parameters on cutting force and surface roughness were investigated. Effective parameters on surface roughness are tool geometry, feed rate and cutting speed. The best surface roughness value was determined as 0,098 µm- Ra. At cutting tool which has new geometry, significant tool wear was not observed.