Koagulaz negatif Staphyloccocus'larda slime yapımı, protein-a oluşumu ve antibiyotik duyarlılığının araştırılması
Production of slime and protein-a coagulase negative Staphyloccocus and susceptibility of antibiotics
  1. Tez No: 269465
  2. Yazar: ŞÜKRİYE CEREN ÖÇAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUMRU ÇITAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, Ankara'daki çeşitli süpermarketlerden toplanan toplam 100 adet et örneği materyal olarak kullanılmıştır. Bu et örnekleri kıyma, parça et, but, kanat ve göğüstür. Çalışılan 100 et materyalinden koagülaz negatif Staphylococcus izalasyonu ve gram pozitif ID, BBL tanımlama sistemi ile identifikasyonu yapılarak, slime yapımı, protein-A oluşumu ve Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemine göre çeşitli antibiyotik dirençlilikleri araştırılmıştır. 100 adet et örneğinden 208 koagülaz negatif Staphylococcus izole ve idenfiye edilmiştir.İzole edilen koagülaz negatif Staphylococcus suşlarının; %36,5'i S.saprophyticus, %30,2'i S.vitulinus, %8,1'i S.sciuri, %7,6'sı S.xylosus, %6,2'i S.lentus, %2,4'ü S.simulans, %2,4'ü S.warneri, %1,4'ü S.auricularis, %1,4'ü S.cohnii ssp. cohnii, %0,9'u S.capitis, %0,9'u S.haemolyticus, %0,9'u S.epidermidis, %0,4'ü S.hominis ve %0,4'ü S.ludgunensis olarak tespit edilmiştir. İzolatlarınrın; %100 koagülaz negatif, % 23,6'sı DNase pozitif, % 0,5 TNase'ı pozitif, %33,3 protein-A'a sahip oldukları, %32,2'sinin slime faktör oluşturdukları saptanmıştır. İzolatlar, %30,7 ampisiline, %11,1 eritromisine, %0,5 gentamisine, %8,17 klindamisine, %63,5 metisiline, %90,4 novobiosine, %49 penisiline, %0,5 sefhalothine, %54,3 tetrasikline ve %0,5 Trimethoprin-Sülfametakzol'e dirençli bulunmuştur. Hiçbir izolatta vankomisin direnci tespit edilmemiştir.Sonuç olarak, çalışılan et örneklerinden izole edilen koagülaz negatif Staphylococcus sıklığı, işletmelerde sanitasyon ve hijyen kurallarına uyulmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, 100 sample of meat which are collected from several supermarkets in Ankara used as material. These samples consist of mincemeat, joint, wing and breast. Isolation of coagulase negatif staphylococcus and gram pozitif Id define with definition system, making slime, constitution of protein-A and in respect of the method of Kirby-Bauer disk duffusion, some antibiotic?s resistance are quested in this study. From the 100 samples of meat, 208 coagulase negative staphylococcus are isolated and identified . It is determined that isolated coagulase negative staphylococcus strains are composed of 36,5 % S.saprophyticus, 30,2 % S.vitulinus, 8,1% S.sciuri, 7,6% S.xylosus, 6,2% S.lentus, 2,4% S.simulans, 2,4% S.warneri, 1,4% S.auricularis, 1,4% S.cohnii ssp. cohnii, 0,9% S.capitis, 0,9% S.haemolyticus, 0,9% S.epidermidis, 0,4% S.hominis ve 0,4% S.ludgunensis. This study revelas that isolated strains have 100% coagulase negative, 23,6% DNase positive, 0,5% TNase positive, 33,3% protein-A positive and 32% slime factor. This study shows that strains have resistance to 30,7% ampicillin, 11,1% erytromycine, 0,5% gentamicin, 8,17% clindamycin, 63,5% methicillin, 90,4% novobiocin, 49% penicillin, 0,5% cefalothine, 54,3% tetracyline and 0,5% trimethoprin-sulphametha. It is found that Any of the strain has resistance to vancomycineIn conclusion , frequency of coagulase negative Staphylococcus that are ısolated from the samples of meat that are used as material in this study shows that In enterprises It is not complied with hygiene and sanitation rules.In this study, 100 sample of meat which are collected from several supermarkets in Ankara used as material. These samples consist of mincemeat, joint, wing and breast. Isolation of coagulase negatif staphylococcus and gram pozitif Id define with definition system, making slime, constitution of protein-A and in respect of the method of Kirby-Bauer disk duffusion, some antibiotic?s resistance are quested in this study. From the 100 samples of meat, 208 coagulase negative staphylococcus are isolated and identified . It is determined that isolated coagulase negative staphylococcus strains are composed of 36,5 % S.saprophyticus, 30,2 % S.vitulinus, 8,1% S.sciuri, 7,6% S.xylosus, 6,2% S.lentus, 2,4% S.simulans, 2,4% S.warneri, 1,4% S.auricularis, 1,4% S.cohnii ssp. cohnii, 0,9% S.capitis, 0,9% S.haemolyticus, 0,9% S.epidermidis, 0,4% S.hominis ve 0,4% S.ludgunensis. This study revelas that isolated strains have 100% coagulase negative, 23,6% DNase positive, 0,5% TNase positive, 33,3% protein-A positive and 32% slime factor. This study shows that strains have resistance to 30,7% ampicillin, 11,1% erytromycine, 0,5% gentamicin, 8,17% clindamycin, 63,5% methicillin, 90,4% novobiocin, 49% penicillin, 0,5% cefalothine, 54,3% tetracyline and 0,5% trimethoprin-sulphametha. It is found that Any of the strain has resistance to vancomycineIn conclusion , frequency of coagulase negative Staphylococcus that are ısolated from the samples of meat that are used as material in this study shows that In enterprises It is not complied with hygiene and sanitation rules.