Taonomic studies on the genus Salvia L. (Labiatae) in Central Anatolia, Turkey
İç Anadolu bölgesinde bulunan Salvia L. (Labiatae) türlerinin taksonomik çalışmaları
  1. Tez No: 269508
  2. Yazar: SAFİ BAGHERPOUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu araştırmada, İç Anadolu'da yayılış gösteren Salvia (Labiatae) cinsinin revizyonu yapılmıştır. Yazar, Haziran 2005 tarihinden başlayarak 3 yıl süreyle İç Anadolu'daki tüm lokalitelerden numuneler toplayarak kapsamlı araştırmalar gerçekleştirmiştir. Ayrıca, başka araştırıcılar tarafından Türkiye'den toplanan ve Türkiye yada yurtdışında tutulan örnekler de incelenmiştir.Örnekler kök, gövde ve yaprak morfolojisi ile çiçek temel özellikleri kullanılarak çalışılmıştır. Bu bulgular kullanılarak dendogramlar elde edilmiş ve taksonların kesim hatları çizilmiştir. Taksonomik degerlendirme için gövde ve yaprak anatomik kesitlerine bakılmıştır. Mikromorfolojik karakterlerin ayırıcı ozelliklerini anlamak için, Salvia taksonlarının yaprak yüzeyleri, çiçek organları ve tohum yüzeyleri çalışılmıştır. Örneklere ilişkin anatomik kesitler, ışık mikroskobu altında incelenmiş ve elde edilen veriler taksonların birbirinden ayrımında kullanılmıştır.Çalışılan türlerin polen özellikleri ve yüzey mikromorfolojileri ayrıntılı olarak çalışılmıştır. Belirlenmiş türler kullanılarak cinsiçi doğal sınıflandırmanın yapılabilmesi için numerik taksonomik metodlar kullanılmıştır. Her bir örnek bilgisayar ve yazılım kullanılarak özel bir takson olarak atanmıştır.Öncelikle, örnekler, Türkiye Florasında verilen tür anahtarları kullanılarak teşhis edilmiştir. Türkiye Florasına göre örneklerin tespit edilmesi için iki yol vardır. Bu yollardan biri stamen özelliklerine, diğeri ise yaprak ve çiçek özelliklerine dayalıdır. Nomenklatürel nedenler ile örnekler, Türkiye 'den bilinen ve bazı uluslararası herbaryumlardaki mevcut tip örnekleri ile kıyaslanmıştır.Bu tez iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş, materyal ve yöntemler ile temel bulguları içerir. Temel bulgular morfolojik, anatomik, palinolojik ve ekolojik araştırmaların sonucudur. Tezin ikinci bölümünde İç Anadolu'daki Salvia cinsinin revizyonu verilmektedir. Bu da numerik taksonomi ve cinsiçi gruplamanın sonuçlarını içermektedir.Toprak tipleri ve habitat özellikleride incelenmiştir. Toprak örnekleri çeşitli lokalitelerden alınmış ve bunların içeriği analiz edilmiştir. Popülasyonlar her bir taksonun sürdürülebilirlik ve duyarlılığını belirlemek için tekrar ziyaret edilmiştir. Habitat bilgilerine ve tür limitlerine dayalı olarak IUCN tehlike kategorileri belirlenmiştir. Fenolojik veriler ve bilimsel arazi gözlemlerinin tümü kaydedilmiştir.İç Anadolu'da 43 Salvia türü belirlenmiştir. Bu bölgeden toplanan örneklerin arasında bir takson 116 yıl sonra yeniden toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research study is a revision of the genus Salvia (Labiatae) in Central Anatolia. The author has carried out extensive research studies conducted in a 3 year period starting from June 2005 by collecting specimens from all the localities in Central Anatolia, Turkey. Specimens collected from Turkey by the other researchers and kept either in Turkey or abroad were also examined.The samples were studied using their root, stem and leaf morphology including essential characteristics of flowers. Using this information dendograms were obtained and taxa cut off lines were drawn. The cross sectional preparations of stem and leaf were observed for taxonomical evaluation. Salvia taxa leaf surface, flower organs and seed surface were studied for understanding the diagnostic value of their micro morphological characteristics. Anatomical sections of the specimens were analyzed under light microscope and the data was used for further taxa separations.The Salvia species were further investigated for their pollen characteristics such as surface view and dimensions. Numeric taxonomic methods were used for constructing a natural infrageneric grouping in the genus as far as the species allows. Using software and computer grouping each sample was ranked and placed into specific taxa.First the samples were identified by using the species key given in Turkish Flora. According to the Turkish Flora there were two ways to identify samples. One way based on the stamen features and the other based on the leaves and flowers. For nomenclatural reasons the specimens were cross checked with the existing type specimens known from Turkey and kept in some international herbaria.This thesis is formed by two sections. The first section is comprised of introduction, materials and methods and basic findings. Basic finding are the result of morphological, anatomical, palynological and ecological investigations. In the second section of the thesis, a revision of Salvia in Central Anatolia, Turkey is given. This includes results of numeric studies and infrageneric grouping.Soil types and habitat characteristics were also studied. Soil samples were taken from the various locations and analyzed for their content. The populations were revisited to determine the sustainability and vulnerability of each taxon. IUCN threat categories were determined based on habitat information and species limitations. The phenological data and relevant field observations were all recorded.In Central Anatolia 43 Salvia species were found. Among the specimens collected from the area one taxon was re-discovered after 116 years.