Balıkesir Fen-Edebiyat Fakültesi Entomoloji Müzesi'nde bulunan Otiorhynchus Germar (Coleoptera,Curculionidae) cinsine türleri üzerine taksonomik araştırmalar
Taxonomic studies on the species Otiorhynchus Germar (Coleoptera,Curculionidae) belonging to genus in Balikesir University Faculty of Letters and Science in Entomological Museum
- Tez No: 299320
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAKİN VURAL VARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada Balıkesir Üniversitesi Entomoloji Müzesinde bulunan Marmara ve Ege bölgelerinden 1995-1998 tarihleri arasında toplanan toplam 30 örnek değerlendirilerek, Otiorhynchus cinsine ait 6 altcinsine bağlı 7 tür tespit edilmiştir. Çalışma alanında bulunan O. cribricollis Gyll.1834, O. (Melasemnus) ovalipennis Boheman in Schonherr 1843 Çanakkale için; O. pelliceus Boheman in Schonherr 1843, O. turca Boheman in Schönherr, 1843 Balıkesir için; O. (Podoropelmus) kaltakkirani Voss, 1936, O. (Podonebistus) bleusei Faust, 1899 Balıkesir ve Çanakkale için ilk kez kaydedilmiştir. Çalışma sonucunda tespit edilen taksonların teşhis anahtarları, tanımları, lokalite bilgileri, Dünya ve Türkiye yayılışları her bir türün fotoğrafları verilmiştir.ANAHTAR KELİME: Otiorhynchus, Curculiondae, Entiminae, Sistematik, Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Turkey
Özet (Çeviri)
In this study, 30 specimens were evaluated which are existed at The Entomological Museum of Balıkesir University and are collected between 1995-1998 date and districst of Marmara and Ege, 7 species from 6 subgenus of Otiorhynchus. From these species, O. cribricollis Gyll.1834, O. (Melasemnus) ovalipennis Boheman in Schonherr 1843, O. turca Boheman in Schönherr, 1843 are new record for Çanakkale; O. pelliceus Boheman in Schonherr 1843, is new record for Balıkesir and O. (Podoropelmus) kaltakkirani Voss, 1936, O. (Podonebistus) bleusei Faust, 1899 for Balıkesir and Çanakkale. As the result of this study identification keys, descriptions, information about localities, distribution in the World and Turkey and photographs of each species were given.KEYWORDS: Otiorhynchus/ Curculiondae/ Entiminae/ Systematics/ Balıkesir/ Çanakkale/ İzmir/ Turkey