Role of TNF-alpha in skeletal muscle atrophy in ovariectomized rats: An experimental functional, histological and molecular biology study
TNF-alfanın ovariyektomize sıçanların iskelet kası atrofisindeki rolü: İşlevsel, histolojik ve moleküler biyoloji çalışması
  1. Tez No: 269519
  2. Yazar: SEZİN DAĞDEVİREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEZA KORKUSUZ, PROF. DR. PETEK KORKUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Orthopedics and Traumatology, Medical Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İskelet kasları osteoporoz modellerinde atrofiye uğramış olarak tanımlanmıştır, bu yüzden osteoporoz araştırmalarında incelenmek üzere hedef alınabilecek bir dokudur. Bu disiplinlerarası, randomize, kontrol grubu içeren, ileriye yönelik ve uzunlamasına araştırmanın amacı postmenapozal osteoporozu taklit eden ovariyektomili (OVX) sıçan modelinin iskelet kaslarındaki işlevsel, histolojik, ince yapısal ve moleküler değişiklikleri ve bir kaşektik kas atrofisi uyaranı olan TNF-alfa molekülünün bu değişikliklerdeki rolünü araştırmaktır.Çalışmada dişi Sprague-Dawley sıçanlar randomize olarak kontrol, OVX ve OVX+10?g/g/hafta TNF-alfa antagonisti (Remicade) uygulanmış OVX-TNF gruplarına ayrılmıştır. Maksimum izometrik ve tetanik kasılma değerleri OVX grubunda kontrol grubuna göre daha düşük bulunmuştur. Maksimum izometrik kasılma değerlerinin düşüşü OVX-TNF grubunda hızlı kasılan ekstensör digitorum longus (EDL) kasında engellenmiş ancak yavaş kasılan soleus kasında aynı şekilde engellenememiştir. Tetanik kasılma değerlerindeki düşüş OVX-TNF grubunda her iki kas tipi için de engellenmiştir. OVX ve OVX-TNF gruplarında fiberler arasında ayrılma ve ebat farklılıkları, merkezi çekirdekler ve iyi korunmuş ince yapıya rastlanmıştır. Yavaş kasılan Tip I fiber yüzdesi, alanları ve çapları OVX ve OVX-TNF grubunun EDL kaslarında kontrol grubuna göre artış göstermiştir. p65 ve MyoD molekülü immün işaretlenmeleri OVX grubunda kontrole göre artarken OVX-TNF grubunda kontrole göre C-rel ve MyoD molekülü işaretlenmeleri artmış p50 molekülü işaretlenmeleri azalmıştır. Altmış bir genin ve 42 tanımlanmamış transkriptin ekpresyonu OVX ve OVX-TNF gruplarında anlamlı olarak farklılık göstermiştir. Sonuç olarak TNF-alfa'nın OVX sıçanların iskelet kaslarında gözlemlenen fonksiyon kaybında rolü olduğu ve TNF-alfa antagonisti (Remicade) enjeksiyonun bu kaybı engellediği gösterilmiştir. Fakat bu uygulama yapısal değişiklikleri engellemede yeterli olamamıştır.
Özet (Çeviri)
Skeletal muscle is defined to be atrophic in osteoporosis models and therefore is a potential target tissue for osteoporosis research. The aim of this longitudinal randomized controlled interdisciplinary study was to analyze the functional, histological, ultra-structral and molecular changes and the role of cachectic muscle atrophy inducer TNF-alpha in the skeletal muscles of the ovariectomized (OVX) rat model which mimics postmenopausal osteoporosis.Female Sprague-Dawley rats were randomly assigned to the control, the OVX and the OVX+10?g/g/week TNF-alpha antagonist (Remicade) treated OVX-TNF groups. Maximum isometric and tetanic-twitch amplitudes were lower than the control group in the OVX group. Maximum isometric twitch amplitudes recovered in the fast-twitch extensor digitorum longus (EDL) muscles but not in the slow-twitch soleus muscles in the OVX-TNF group. The decrease in tetanic-twitch amplitudes recovered in the OVX-TNF group in both muscle types. Splitting and size variations of fibers, central nuclei and well-preserved overall ultrastructure were noted in the OVX and the OVX-TNF groups. Slow-twitch Type I fiber percentage, areas and diameters increased in EDL muscles of the OVX and the OVX-TNF group comparing to the control group. p65 and MyoD immune-labeling increased in OVX group whereas MyoD and C-Rel increased and p50 decreased in OVX-TNF group. Expressions of 61 genes and 42 unidentified transcripts were significantly different between the control, the OVX and the OVX-TNF groups. To sum up TNF-alpha has a role in skeletal muscle dysfunction in OVX rats and TNF-alpha antagonist administration recovered it. But this modulation was not sufficient for total structural recovery.