The effect of using metacognitive strategies embedded in explicit-reflective nature of science instruction on the development of pre-service science teachers' understandings of nature of science
Doğrudan ve yansıtıcı zihin üstü düşünme becerileri kullanılarak oluşturulan bilimin doğası öğretiminin fen ve teknoloji öğretmen adaylarının bilimin doğası anlayışlarına olan etkisi
  1. Tez No: 321116
  2. Yazar: AYTUĞBA BARAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmanın amacı doğrudan yansıtıcı bilimin doğası öğretimi içine oturtulmuş zihin üstü düşünme becerileri kullanmanın fen ve teknoloji öğretmen adaylarının bilimin doğası anlayışlarını geliştirmedeki etkisini incelemektir. Veriler Metacognitive Awareness Inventory (MAI) ( Schraw & Dennison, 1994) and Views of Nature of Science Questionnaire (VNOS-C) (Lederman et al., 2001) ölçeklerinin ön test ve son test olarak kullanılması sonucu toplanmıştır. 24 kadın ve 9 erkek olmak üzere 33 öğretmen adayı (PSTs) çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul etmişlerdir. Bu katılımcılar ODTÜ Eğitim Fakültesi tarafından verilen Öğretim Yöntemleri I dersine katılan 5'inci yarıyıl öğrencileri arasından seçilmişlerdir. Halihazırda iki gruba ayrılan öğrencilerden birinci gruptakiler kontrol grubu, ikinci gruptakiler deney grubu olarak nitelendirilmişlerdir. Doğrudan yansıtıcı eğitim her iki grupta da uygulanmış, buna ek olarak deney grubunda zihin üstü düşünme becerileri de kullanılmıştır. Yapılan analiz sonuçları doğrudan yansıtıcı Bilimin Doğası eğitiminin öğretim sürecine katılanların anlayışlarında gelişmeler yaşandığını ortaya koymuştur. Ayrıca, elde edilen sonuçlar kullanılan dört farklı zihin üstü düşünme becerisinin deney grubunun zihin üstü farkındalığını artırdığını göstermiş olup, bu durum deney grubunun NOS bilgilerinde meydana gelen artışı daha da yükseltmiştir. Çalışmada kullanılan dört zihin üstü düşünme becerisi ve doğrudan yansıtıcı Bilimin Doğası Eğitimi, deney grubu öğretmen adaylarının Bilimin Doğasına yönelik anlayışlarında önemli artış sağlamasına rağmen, Ki-Kare analizi sonucu, kontrol ve deney grubu katılımcılarının son test sonuçları arasında istatistiksel açıdan önemli bir fark olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to investigate the effect of using metacognitive strategies embedded in explicit?reflective NOS instruction to improve NOS understanding of pre-service science teachers. Metacognitive Awareness Inventory (MAI) (Schraw & Dennison, 1994) and Views of Nature of Science Questionnaire (VNOS-C) (Lederman et al., 2001) were used both at the beginning and at the end of the study as a pre-test?post-test, comparison group, quasi-experimental design. A total of 33 pre-service science teachers (PSTs), 24 were female and 9 were male agreed to join the study voluntarily. These students were selected for this study while they were enrolling at their 5th semester in which they attended Methods of Teaching Science I course offered by the faculty of education at Middle East Technical University. Participants were divided into two groups namely comparison and intervention group. Explicit reflective NOS instruction was used in both groups, but metacognitive strategies additionally used in intervention group. Data analysis demonstrated that explicit reflective NOS instruction enhanced the development of understanding of NOS in both groups. Results also showed that metacognitive strategies improved the metacognitive awareness of intervention group participants. Although four of these metacognitive strategies and explicit reflective NOS instruction in present study provided a substantial increase in NOS understandings of PSTs in intervention group, chi-square analysis showed statistically no significant difference between comparison and intervention group participants? post-test results.