Two stage optimization of water distribution networks
- Tez No: 2831
- Danışmanlar: PROF. DR. A. SUHA SEVÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET BU DA?ITIM ŞEBEKELERİNİN İKİ AŞAMALI OPTİMİZASYONU DEMİR, EROL Yüksek Lisans Tezi, İnş. Müh. Bölümü Tez Yöneticisi s Pr o-f. Dr. A. Süha SEVUK Şubat, 1988 5 39 sayfa 8u dağıtım şebekelerinin en ekonomik tasarımı için iki sa-fhalı bir optimizasyon modeli geliştirilmiştir. Birinci sa-fhada ya toplam eşdeğer boru yöntemi ile şebeke tasarlanmakta, ya da çapları verilen şebekenin analizi yapılmaktadır. ikinci sa-fhada ise göz /düğüm noktası düzeltme metodu ile ardışık maliyet revizyonları yapılarak en ekonomik tasarıma ulaşılmaktadır. Fortran 4 dilinde yazılmış bilgisayar programının bir listesi ve kullanıcılar için bir kılavuz verilmiştir. Anahtar kelimeler s Su dağıtım şebekeleri, Optimizasyon, hidrolik. İV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TWO STAGE OPTIMIZATION OF WATER DISTRIBUTION NETWORKS DEMİR, EROL M.S. in C.E. Supervisor s Prof. Dr. A. Suha SEVUK February, 1988 ; 39 pages A two stage optimization model is developed for the purpose of least cost design of water distribution networks. At the first stage whether the water distribution network is designed with equivalent pipe lengths method or the network with given initial pipe diameters is analysed. At the second stage, least cost design is achieved with loop/node corrections method performing successive cost revisions. A listing of the computer program which is written in FORTRAN IV and a user's guide a.re given. Key Words s Water distribution networks, optimization, hydraul ics. Hi