Landfill site selection and landfill liner design for Polatli, Ankara
Ankara ili Polatlı ilçesi için katı atık sahası yer seçimi ve tasarımı
- Tez No: 603478
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı Ankara ili Polatlı ilçesi için uygun bir katı atık sahası yer seçimi ve tasarımının yapılmasıdır. İlçede modern anlamda bir katı atık sahası bulunmamaktadır. Yenilenebilir malzemeler Ankara-Mamak katı atık sahasına gönderilmekte, kalan artık malzemeler ilçenin güneyindeki uygunsuz bir sahada depolanmaktadır. Bu saha geçirimsiz örtü tabakasından yoksun olup, baskın rüzgar yönlerinden dolayı lokasyonu çeşitli sorunlara yol açmaktadır. Bütün bu sorunlardan dolayı ilçenin uygun bir katı atık sahası ve geçirimsiz örtü tabakasına acil bir şekilde ihtiyacı vardır. Bu çalışma kapsamında, yer seçimi, hava ulaşım güvenliği, jeoloji, arazi kullanımı, yerleşim yerlerine uzaklık, yollara uzaklık, hidrojeoloji (drenaj), şev, erozyon, faylara uzaklık ve deprem merkez üslerine uzaklık faktörleri göz önüne alınarak yapılmıştır. Bütün bu faktörler CBS ortamında oluşturulmuş ve en uygun saha seçilmiştir. Ayrıca belirlenen alternatif sahalardan örselenmiş numuneler alınmış ve jeoteknik (elek analizi, Atterberg kıvam limitleri, hidrometre, kompaksiyon, düşen seviyeli permeabilite) ve mineralojik (SEM, XRD, Metilen mavisi) deneyleri yapılmıştır. Alternatif sahaları temsil eden 3 numune permeabilite değerlerini düşürmek için 5% bentonit ile karıştırılmış, düşen seviyeli permeabilite deneyleri bu numunelere ayrıca uygulanmıştır. Bu deneyler sonucunda elde edilen veriler kullanılarak HELP yazılımı yardımıyla katı atık sahasının geçirimsiz taban tasarımı yapılmış ve sahanın hidrolojik süreci değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to select the best alternative for a landfill site for the Polatlı County. There currently is no proper landfill site in the county. Renewable materials are sent to the Ankara-Mamak Landfill site and the remaining waste material is deposited in an improper open dump site that is situated to the south of the county. Because of all these problems, the county urgently needs a proper landfill site with a landfill liner system. In the context of this thesis, site selection has been performed by considering criteria including, air traffic safety, geology, land use, distance to settlements, distance to roads, hydrogeology (drainage), slope, erosion, distance to faults and distance to earthquake epicenters. These criteria have been modeled and evaluated in a GIS environment and eventually the best site has been chosen. In addition, disturbed fine grained silty samples have been collected from the alternative sites and geotechnical (i.e., sieve analysis, Atterberg limit tests, hydrometer, compaction, falling head permeability) and mineralogical (i.e., SEM, XRD, methylene blue absorption) tests have been conducted on these samples. Three samples representative of alternative sites were mixed with 5% bentonite to decrease their permeability values. Falling head permeability tests were additionally conducted on those samples. By using the data obtained from these tests, the design of the liner and the hydrologic evaluation of the landfill has been performed through utilizing the HELP (Hydrologic Evaluation of Landfill Performance) software.