Artificial recharge of groundwater in Küçük Menderes river basin, Turkey
Küçük Menderes havzasında (Türkiye) yapay yeraltı suyu beslenmesi
- Tez No: 269568
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YAZICIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Türkiye'nin batısında yer alan K. Menderes havzasında, son otuz yıldır, yeraltısu seviyesi düşümleri gözlenmektedir. Kurak zamanlarda, sulama ihtiyacının tamamı kuyular vasıtasıyla yeraltısu sisteminden karşılanmakta, bu da yeraltısu tablasında önemli düşümlere neden olmaktadır. Böylece yağışlı zamanlarda yeraltısuyu beslenmesi için yeterli depolama hacmi sağlanmaktadır. Ancak, yağışlı zamanlarda akarsularda oluşan akış, doğrudan Ege denizine karıştığından, sulama yada beslenim için kullanılamamaktadır. Bu durumda, yapay yeraltısuyu beslenimi metotlarının bu fazla suyun beslenme havuzlarında toplanıp, yeraltına süzdürülmesinde kullanılabileceği düşünülmektedir. Böylece, yağışlı mevsimlerde yeraltısuyu depolanmasının arttırılıp, kurak mevsimlerde kullanılması amaçlanmaktadır.Bu çalışmada, sorunun çözümüne yönelik 2 boyutlu yeraltısuyu modeli SEEP/W programı aracılığıyla oluşturulmuştur. Modelde kullanılan doygun/ doygun olmayan ortamlara ait toprak özellikleri ve hidrolik parametreler, daha önceki çalışmalardan elde edilmiştir. Girilen verilerin doğruluğu ve modelin geçerliliği kararsız akım koşullarında yapılan kalibrasyon çalışmalarıyla kontrol edilmiştir. Beslenme havuzlarında toplanan su miktarının hesaplanmasında taşkın frekans analizi kullanılmıştır.Elde edilen farklı olasılıklar için, yeraltısu seviyesindeki değişimleri gözlemlemek amacıyla farklı senaryolar oluşturulmuştur. Simülasyon sonuçları, yapay yeraltısuyu beslenmesi yöntemiyle yeraltısuyu depolanmasında belirgin bir artış olduğunu göstermiştir. Yapay yeraltısuyu beslenimi etkisini güçlendirmek için, beslenim havuzlarına ek olarak mansap tarafına yeraltı barajı da eklenerek simülasyonlar tekrar edilmiştir. Simülasyon sonuçları yeraltısu seviyesindeki artış miktarının baraj inşaatı için yeterli olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Küçük Menderes River Basin located in western Turkey has been facing continuous groundwater level decreases for the past 30 years. In dry periods, irrigation demand is completely met by pumping from groundwater system, which reduces water levels significantly. This provides enough storage to be recharged in wet seasons when streams are running. However, increased runoff in wet season are not utilized neither for irrigation nor for recharge and lost to the Aegean Sea without being infiltrated. Hence, surface artificial recharge methods can be useful to collect excess water in recharge basins, thus allowing infiltration to increase groundwater storage in wet seasons to be later utilized in dry seasons.A 2-D groundwater model is set up by using SEEP/W software. The material functions and parameters used in the model for saturated/ unsaturated conditions are taken from previous studies. Calibration was done to check the accuracy of input data and to control the validity of model. The amount of excess water that will be collected in recharge basins was estimated from flood frequency analysis. Concerning different probabilities, different scenarios were simulated to observe the increase in groundwater levels. Simulation results suggest that significant increase in groundwater storage could be achieved by applying artificial recharge methods. In addition to recharge basins, to reinforce the effect of artificial recharge, simulations were repeated with the addition of an underground dam at downstream side of the basin. Simulation results indicate that the increase in groundwater storage is not sufficient to warrant construction of the underground dam.