Quantum mechanics on curved hypersurfaces
Eğri hiperyüzeylerde kuantum mekaniği
  1. Tez No: 269567
  2. Yazar: MEHMET ALİ OLPAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, parçacıkları hiperyüzeylere sıkıştıran geometrilerde Schrödinger ve Dirac denklemleri incelenecektir. Bu amaçla, iki yöntem ele alınacaktır. İlk yöntem, geometrik ilişkilerin açık olarak kullanılması ve uzayın (ya da uzayzamanın) belirli bir koordinatının sıkıştırılmasına dayanan ince tabaka yöntemidir. İkincisi, Dirac'ın, kanonik kuantizasyon prosedürünün geometrik kısıtlardan yararlanılarak değiştirilmesini içeren kuantizasyon prosedürüdür. Dirac denklemi için, yalnızca ilk yöntem incelenecektir. Son olarak, iki yöntemin sonuçları karşılaştırılacak ve sonuçlar arasındaki farklar üzerine bazı notlara yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
In this work, Schrödinger and Dirac equations will be examined in geometries that confine the particles to hypersurfaces. For this purpose, two methods will be considered. The first method is the thin layer method which relies on explicit use of geometrical relations and the squeezing of a certain coordinate of space (or spacetime). The second is Dirac?s quantization procedure involving the modification of canonical quantization making use of the geometrical constraints. For the Dirac equation, only the first method will be considered. Lastly, the results of the two methods will be compared and some notes on the dierences between the results will be included.