Evaluation of the adaptation process of a reintroduced Anatolian mouflon (Ovis gmelinii Anatolica) population through studying its demography and spatial ecology
Yeniden aşılanan bir Anadolu yaban koyunu (Ovis gmelinii Anatolica) toplumunun demografisi ve uzamsal ekolojisi araştırılarak uyum sürecinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 269578
  2. Yazar: DENİZ ÖZÜT
  3. Danışmanlar: DR. A. J. MARK HEWİSON, PROF. DR. AYKUT KENCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, insan kaynaklı baskılardan dolayı yaşayan tek bir toplumu kalan Anadolu yaban koyununun (Ovis gmelinii anatolica) eski yaşam alanlarından birine yeniden aşılama çalışmasının başarısını ölçmek ve gerekli koruma stratejilerini zamanlı bir şekilde belirlemek için, yaban koyunu toplumunun demografisi, yaşam alanı ve habitat seçimi çalışılarak, toplumun karşı karşıya kaldığı sorunlar ortaya çıkartılmıştır.Bu amaçla, yeniden aşılamaların yapıldığı 2005 ? 2009 yılları arasında 40 erişkin birey radyo-vericili tasmalar ve 28 yavru kulak markalarıyla işaretlenmiş ve haftalık ilâ aylık sıklıklarda değişen aralıklarla takip edilmiştir. Çalışma sonunda toplum yaşama başarısı ve doğurganlık yaş gruplarına göre tahmin edilmiştir (Yaşama başarısı, dişiler üzerinden 0: 0,0873, 1: 0,1398, 2: 1,000, 3: 0,4131, 3+: 0,4442; doğurganlık, erişkin dişiler için, 2: 0,3750, 3: 0,2315, 3+: 0,3239). Yavru yaşama başarısının oldukça düşük olmasının nedenleri evcil sürü köpeklerinin saldırı ve hırpalamaları ile kurt gibi avcı türlerin verdiği zarardır. Bu zararın boyutunun bu derece yüksek olması ise bireylerin esaret altında yetişmiş bir toplumdan ve bu tehlikelere karşı tecrübesiz olmalarının yanı sıra kendilerine yabancı bir bölgede bulunmalarıdır. Yapılan toplum yaşayabilirlik analizi soncunda toplumun her yıl en az altı erişkin dişi birey ile desteklenmesi durumunda 30 civarında bir sayıda kalabileceği tahmin edilmiştir.İzlenen bireylerin yaşam alanları büyüklükleri 805 ? 3435 ha arasında değiştiği tahmin edilmiştir (Ortalama ± Standart Hata: 1934 ± 140).
Özet (Çeviri)
In this thesis the demography, home range and habitat selection of a reintroduced population of Anatolian mouflon (Ovis gmelinii anatolica), which had a single remaining population, was studied to evaluate the reintroduction success and determine the conservation management interventions.For this purpose among 104 individuals reintroduced in Sarıyar Wildlife Protection Area (Ankara, Turkey), 40 adults were radio-collared and 28 juvenile were ear-tagged and monitored from 2005 to 2009. The survival of the population according to the age groups (females, 0: 0.5423, 1: 0.60, 2: 0.5316, 3: 0.6637, 3+: 0.6728) and the fecundity of adult females (2: 0.2260, 3: 0.2034, 3+: 0.2034) are estimated. A population viability analysis was performed and the persistence of the population within the next 20 years was estimated. Increasing the survival rate of adult female through conservation or restocking the population with at least six adult females every year decreased the risk of extinction in the near future considerably.The year-round home ranges of the individuals ranged between 805 ? 3435 ha. (Mean ± SE: 1934 ± 140 ha). The movements of the tracked individuals followed seasonal patterns: centers of activities changed according to seasons in 80% of the adult mouflon. Reintroduced mouflon selected southern aspects (p=0.001), increasing slopes ? especially medium to high slope terrain ? (slope > 30°, p=0.002), and distant locations to villages and roads.Results indicate that appropriate protective measures should be implemented immediately to mitigate the causes of juvenile mortality. Restocking the population for the next 10 years with adult females would have a stabilizing effect on the declining population and will act as a buffering mechanism during the adaptation period to the new area.