Kaluza-Klein reduction of higher curvature gravity models
Yüksek türevli gravitasyon modellerinin Kaluza-Klein indirgenmesi
- Tez No: 269577
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL BAŞKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Standart Kaluza-Klein teorisi yeniden gözden geçirildi ve holonomik olmayan ba-zlarda, bu kuramının temel denklemleri yeniden yazıldı. Beş boyutlu Yang-Millstürü karesel ve kübik eğrilikli çekimsel modeller tanıtıldı. Palatini varyasyonprensibi kullanılarak, bu modellerin alan denklemleri ve enerji-gerilme tensörlerisunuldu. Çekimsel ve elektromanyetik alanların birleştirilmesi, Kaluza-Klein in-dirgeme mekanizması kullanılarak sağlandı. _Indirgenmiş bükülme değişmezleri,alan denklemleri ve enerji-gerilme tensörleri, dört boyutlu uzay zamanda eldeedildi. Çekimsel, elektromagnetik ve kütlesiz skalar alanlar arasındaki etk-ileşimlerin yapısı detaylı olarak gösterildi. Genelleştirilmiş Maxwell ve Yang-Mills türü çekimsel denklemlere ek olarak, Lorentz kuvveti de bu teoriden çıkarıldı.Standart Kaluza Klein teorisinin çözümlerinin, karesel modelin içinde doğalolarak bulunduğu açık bir şekilde gösterildi.
Özet (Çeviri)
The standard Kaluza-Klein theory is reviewed and its basic equations are rewrit-ten in an anholonomic basis. A five dimensional Yang-Mills type quadraticand cubic curvature gravity model is introduced. By employing the Palatinivariational principle, the fieleld equations and the stress-energy tensors of thesemodels are presented. Unification of gravity with electromagnetism is achievedthrough the Kaluza-Klein reduction mechanism. Reduced curvature invariants,fieleld equations and stress-energy tensors in four dimensional space-time are ob-tained. The structure of interactions among the gravitational, electromagneticand massless scalar fields are demonstrated in detail. It is shown that in addi-tion to a set of generalized Maxwell and Yang-Mills type gravity equations theLorentz force also emerges from this theory. Solutions of the standard Kaluza-Klein theory are explicitly demonstrated to be intrinsically contained in thequadratic model.