Exotic smooth structures on non-simply connedted 4-manifolds
Basit bağlantılı olmayan 4 boyutlu manifoldlar üzerinde egzotik düzgün yapılar
  1. Tez No: 269579
  2. Yazar: MUSTAFA TOPKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRAY OZAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tez, sonlu temel gruba sahip 4 boyutlu manifoldlar üzerindeki egzotik düzgün yapılar üzerinedir. Herhangi sonlu G grubu için, temel grubu G olan ve aralarında difeomorfik olmayan sonsuz bir homeomorfik 4 boyutlu manifold ailesini, S. Baldridge ve P. Kirk tarafından üretilmiş küçük simplektik manifoldları ve A. Akhmedov, R.I. Baykur ve D. Park tarafından küçük egzotik basit bağlantılı sonsuz 4 boyutlu manifold aileleri üretmek için kullanılan yöntemleri kullanarak ürettik. Son bölümde ise, tek mertebeli devirsel temel gruba sahip küçük egzotik 4-manifold çiftleri üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study exotic smooth structures on 4-manifolds with finite fundamental groups. For an arbitrary finite group G, we construct an infinite family of smooth 4-manifolds with fundamental group G, which are all homeomorphic but mutually non-diffeomorphic, using the small symplectic manifold with arbitrary fundamental group constructed by S. Baldridge and P. Kirk, together with the methods of A. Akhmedov, R.?. Baykur and D. Park for constructing infinite families of exotic simply connected 4-manifolds. In the final chapter, pairs of small exotic 4-manifolds with a cyclic fundamental group of any odd order are constructed.