Otomobil bilgi toplama kutusu: Bir mobil ve gömülü sistemler uygulaması
Automotive data collection box : A mobile and embedded systems application
- Tez No: 269609
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Gömülü sistemler için tasarlanmış ve gerçek zamanlı işletim sistemi (RTOS) olan Windows CE 6.0 detaylı olarak incelenmiştir. İşletim sisteminin yetenekleri ve çalışma şekli araştırılıp bu çalışmaya eklenmiştir. İşletim sistemi oluşturma ve derleme işlemleri örnek uygulama geliştirme yöntemlerine yer verilmiştir. İşletim sistemi oluşturken amaca uygun donanım seçmenin çok önemli olduğunu tespit ettik Aksi takdirde işletim sistemi büyüklüğü gereksiz yere fazla olmakta ve daha fazla hafızaya ihtiyacımız olmaktadır. Bu durum da iş yapma maliyetlerini artırmaktadır.Windows CE 6.0' da yazılım geliştirme iki farklı dil ile gerçekleşmektedir. C++(Native) ve C#.NET (Managed) de uygulama geliştirilebilmektedir. Uygulamamız C#.Net ile geliştirilmiştir. C#.Net yönetilebilir bir dil olduğu için C++ a göre gerçek zamanlı yanıt verme süresi pek tatmin edici olmadı. Uygulamamızın hayati bir önemi yok ise C#.NET ile geliştirebiliriz. Fakat hayati bir önemi var ise doğal dil olan (Native) C++ da uygulama geliştirmeliyiz.Gerçek ortamdan bilgi toplayabilmemiz ve değişkenlerin yazılımsal olarak işlenebileceği formata dönüştürmek için elektronik donımlardan yararlanılmıştır. Gerçek ortamı simule edecek bir model, Microchip ailesinden PIC 16F876 ile elektronik bir devre yapılarak sağlanmıştır. Elektronik devrede, 4 kanal analog sinyal giriş,6 kanal dijital sinyal giriş, 2 kanal dijital sinyal çıkış şeklinde tasarlanmıştır. İşletim sistemi ve elektronik devre ile haberleşme seri port üzerinden yapılmıştır. Simulator durumu soru cevap şeklinde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Windows Embedded CE 6.0, being designed for embedded systems and being a real-time operating system (RTOS), is examined in detail. The capabilities of the operating system and the way it works are investigated and the results are reported in the thesis. Operating system development methods are illustrated with examples of creation and compilation. We have seen that it is very important to employ goal-oriented hardware when developing an operating system. Otherwise , thr operating system becomes unnecessarily large and its requires more memory. This also increases the cost of doing job.Software is developed with two different languages in Windows CE 6.0. These are C++ (Native) and C# (Managed). We have developed and implemented our application in C# .Net. Since C#.Net is a managed language, it?s real-time response time was less than satisfactory compared to a response time to be achieved with C++. If an application is not of vital importance, it can be developed with C#.Net. However, in case the application is vitally important, it needs to be developed with natural development language like (native) C++.We used and 2 output channel for digital signal processing. The operating system and the circuit electronic hardware to collect information from the real environment and to convert variables to a format that can be handled by the software. We developed a model for simulating the real environment using PIC16F876 from the Microchip family.The electronic circuit contains 4 input channels for analog signal processing, 6 input channel for digital signal processing comminicate via serial port.The simulator works in a question-answer paradigm.