Mikroemülsiyon çözeltilerinin fiziksel özellikleri,polimer?surfaktant etkileşimleri
Physical properties of microemülsion solutions
- Tez No: 269619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Katyonik surfaktant CTAB (setil trimetil amonyum bromür) ile anyonik polimer Na CMC (karboksi metil selüloz sodyum tuzu) karışım sistemleri oluşturulmuştur.Farklı sıcaklıklarda surfaktant ve polimer-surfaktant etkileşimlerinin iletkenlik, yüzey gerilimi ve yoğunluk ölçümleri yapılmıştır. Bulunan değerler ile cmc, cac ve C2 değerleri saptanmıştır. 25 oC' de tuzun surfaktantın cmc değeri ile surfaktant-polimer etkileşiminin cac ve C2 değerine etkisi incelenmiştir.Yapılan incelemeler ve bulunan sonuçlar doğrultusunda surfaktantlarda, sıcaklığın surfaktantın iletkenliğini arttırdığı görülmektedir. Sıcaklık artışı ile yüzey gerilimi düşmektedir. Sabit sıcaklıkta artan surfaktant konsantrasyonu ile yoğunluk arasında, konsantrasyon artışına bağlı olarak artış görülmüştür.Sıcaklığın surfaktant-polimer arasındaki etkileşimi etkilediği ve iletkenliği arttırdığı görülmektedir. Sıcaklık artışı ile yüzey gerilimi düşmektedir. Konsantrasyonda sıcaklık artışı ile yoğunlukta bir düşüş söz konusudur.Son olarak farklı konsantrasyonlarda ki tuzun katyonik surfaktant olan CTAB ile anyonik polimer etkileşimi üzerindeki etkisi 25 oC' de konduktometre kullanılarak tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The anionic polymer (carboxy methyl cellulose sodium salt) mixture systems by cationic surfactant CTAB (cetyl trimethyl ammonium bromide) have been formed.Surfactant - polymer interactions at different temperatures have been studied using surface tension, conductivity and density measures.The effect of salt on the surfactant-polymer interactions was investigated at 25 oC then, cmc, cac and C2 values were determined.The surfactant conductivity was seen to increase with increasing temperature, decreasing surface tension. The increase between density and surfactant concentration was observed due to the increase of concentration at constant temperature.The effect of temperature on the surfactant ? polymer interactions was calculated. The conductivity increased with increasing temperatures.Finally, the effect of the salt at different concentrations on the surfactant - polymer interactions was also examined at 25 oC and using conductometer.