Edirne ili Trakya Üniversitesi Güllapoğlu (Balkan) yerleşkesinde adli entomoloji açısından önem taşıyan coleoptera faunasının leş üzerinden toplanması ve taksonomik yönden incelenmesi
Collecting the coleoptera fauna which is important for forensic entomology from the carcass and scrutiny in terms of taxonomy in Güllapoğlu (Balkan) campus of Trakya University in Edirne
  1. Tez No: 269620
  2. Yazar: RAMAZAN BANA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BEYARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, leşe gelen Coleoptera türlerinin belirlenmesi için Trakya Üniversitesi Güllapoğlu (Balkan) Yerleşkesi içerisine yerleştirilen demir kafese 3 adet domuz (Sus scrofa domestica) leşi ve 2 adet büyükbaş hayvan iç organ takımları konulmuştur. Sabah ve öğleden sonra olmak üzere günde iki kez gözlem yapılmış ve örnekler toplanmıştır. Toplanan örnekler teşhis edilmiş ve Staphylinidae familyasının Staphylininae altfamilyasına ait Creophilus maxillosus (Linnaeus, 1758), Ontholestes murinus (Linnaeus, 1758) ve Philonthus laminatus (Creutzer, 1799) türleri ile Tasgius (Stephens, 1829) cinsine ait bir tür; Silphidae familyasının Silphinae altfamilyasına ait Silpha obscura (Linnaeus, 1758), Thanatophilus sinuatus (Fabricius, 1775) ve Thanatophilus rugosus (Linnaeus, 1758) türleri; Histeridae familyasının Histerinae altfamilyasına ait Margarinotus (Ptomister) brunneus (Fabricius, 1775) ve Saprininae altfamilyasına ait Saprinus (Erichson, 1834) cinsine ait bir tür; Cleridae familyasının Korynetinae altfamilyasına ait Necrobia violacea (Linnaeus, 1758) türü; Dermestidae familyasının Dermestinae altfamilyasına ait Dermestes frischii (Kugelann, 1792) türü; Nitidulidae familyasının Nitidulinae altfamilyasına ait Nitidula flavomaculata (Rossi, 1790) türü; Scarabaeidae familyasının Scarabaeinae altfamilyasına ait Onthophagus coenobite (Herbest, 1783) türü ve Aphodiinae altfamilyasına ait Aphodius (Illiger, 1798) cinsine ait bir tür saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 3 pig (Sus scrofa domestica) corpses and 2 internal organ sets which belongs to cattles had been placed in an iron cage in Güllapoğlu (Balkan) Campus of Trakya University to determine the Coleoptera species that had come on the corpses. The observation process was carried out twice a day ? one was in the morning and the other one was in the afternoon- and the samples were collected. The Coleoptera species which were collected from the materials on the land were identified and Creophilus maxillosus, Ontholestes murinus, Philonthus laminates species and a species of Tasgius genus which belong to Staphylininae subfamily of Staphylinidae family; Silpha obscura, Thanatophilus sinuatus and Thanatophilus rugosus species belong to Silphinae subfamily of Silphidae family; Margarinotus (Ptomister) brunneus species belong to Histerinae subfamily and a species of Saprinus genus belong to Saprininae subfamily of Histeridae family; Necrobia violacea species belongs to Korynetinae subfamily of Cleridae family; Dermestes frischii species belongs to Dermestinae subfamily of Dermestidae family; Nitidula flavomaculata species belongs to Nitidulinae subfamily of Nitidulidae family; Onthophagus coenobita species belongs to Scarabaeinae subfamily and a species of Aphodius genus belongs to Aphodiinae subfamily of Scarabaeidae family were determined.