Örgü sabiti uyuşmayan tek cins atomlu heteroyapıların elektronik özelliklerinin yoğunluk fonksiyonel teorisi ile incelenmesi
Density functional theory study of the electronic structure of lattice-mismatched monoatomic heterostructures
- Tez No: 269621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFETTİN DALGIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada (001) yönünde tekli ve ikişer katmanlı olarak modellenmiş Si/Ge bulk heteroyapının taban durumdaki örgü sabiti, toplam enerjisi ve ortalama efektif potansiyeli yoğunluk fonksiyonel teorisi ile incelenmiştir. Hesaplamalar, temeli Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi'ne dayanan Düzlem Dalga Öz Uyum Alan Programı kullanılarak yapılmıştır. Hesaplamaların sonucunda Si ve Ge'un efektif potansiyelleri arasında belirgin bir fark olduğu görülmüştür. Bu sonuç Si ve Ge gibi malzemelerin kuantum kuyularının üretilmesinde kullanılmasını sağlar. Bundan dolayı, bu sistem elektronik ve opto-elektronik aletlerin yapımında önemli bir role sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, at the ground state, lattice constant, total energy and average effective potential of Si/Ge bulk heterostructure which are modeled as monolayer and bilayer in the (001) direction have been investigated by using Density Functional Theory. The calculations have been done by using Plane Wave Self Consistent Field Program based on Density Functional Theory. An obvious different between effective potentials of Si and Ge has observed in the result of calculations. It has provided to use in make of quantum wells of materials such as Si and Ge. Therefore, it has an important role in invent of electronic and opto-electronic devices.