Production and characterization of new generation drugs targeting tubulin polymerization
Tübülin polimerizasyonunu hedefleyen yeni nesil ilaçların üretimi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 804423
  2. Yazar: SEMİNAY GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA AYAR KAYALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genom Bilimleri ve Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Yumurtalık kanseri tedavisi, erken teşhisin eksikliği, çoklu ilaç direnç mekanizmaları ve kemoterapötik ilaçların ciddi yan etkileri gibi çeşitli durumlardan dolayı zor olmaktadır. Geliştirilen terapötik yöntemler istenen etkinliği sağlayamamıştır. İlaçların nanopartiküller içerisine formüle edilmesi son yıllarda dikkatleri üzerine çekmiştir. Bununla birlikte, tasarlanmış birçok nanopartikül, kararsız sirkülasyon stabilitesi ve hedefleme verimsizliği nedeniyle genellikle dezavantajlıdır. Bu tezde, yeni akıllı hibrit tümörle zenginleştirilmiş VEGFR2 hedefli polimerik nanopartiküller tasarlanmıştır. Yöntem: Bu nanopartiküller, tübülini hedeflediği iyi bilinen ilaç (paklitaksel veya MMAE) yüklü PEG-PPG-PEG polimerik çekirdek içermektedir. Bu polimerik çekirdek serum protein etkileşimini azaltan ve yüksek stabilite sağlayan BSA çapraz bağlı katmanla kovalent olarak kaplanmıştır. Bu BSA çapraz bağlı katmana, spesifik olarak yumurtalık kanseri hücrelerine girişi sağlamak için VEGFR2'ye özgü ramucirumab antikoruna konjuge edilmiştir. Üretilen nanopartiküller fizikokimyasal olarak karakterize edilmiş ve biyolojik potensileri değerlendirilmiştir. Bulgular: Bu nanopartiküllerin yüksek paklitaksel veya MMAE kapsülleme oranına sahip olduğu bulunmuştur. Ayrıca BSA çapraz bağlanmasının, nanopartiküllerin stabilitesini önemli ölçüde artırdığı saptanmıştır. Sonuçlar bu nanopartiküllerin spesifik olarak yumurtalık kanseri hücrelerini hedef aldığını göstermiştir. Serbest paklitaksel veya MMAE ile karşılaştırıldığında ramucirumab konjuge BSA çapraz bağlı nanopartiküller, yumurtalık kanseri hücrelerini etkili bir şekilde inhibe ederken ve sağlıklı yumurtalık hücreleri üzerinde minimum etkiye sahiptir. Sonuç: Sonuçlar, ramucirumab konjuge BSA çapraz bağlı paklitaksel veya MMAE yüklü polimerik nanopartiküllerin umut verici hedefli yumurtalık kanseri ilaç taşıma sistemi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Ovarian cancer treatment is difficult due to various conditions, including the lack of early detection, multidrug drug resistance mechanisms, and adverse side effects of chemotherapeutic drugs. The therapeutic methods developed could not provide the desired effectiveness. The formulation of drugs into nanoparticles has attracted attention in the last few decades. However, many designed nanoparticles have disadvantages because of unstable circulation stability and targeting inefficiency. In this thesis, a novel smart hybrid tumor-enriched VEGFR2-targeted polymeric nanoparticle has been designed. Methods: These nanoparticles contain drugs (paclitaxel or MMAE), which are well known to target tubulin in a PEG-PPG-PEG polymeric core. This core is covalently covered with a BSA-crosslinked layer to prevent serum protein interaction, which provides high stability. The layer is conjugated to a VEGFR2-specific ramucirumab antibody to provide internalization specifically into ovarian cancer cells. These nanoparticles are characterized physicochemically, and their biological potency is also evaluated. Results: These nanoparticles are found to have a high encapsulation paclitaxel, or MMAE, rate. Also, BSA crosslinking significantly increases the stability of the nanoparticles. Considerably, the results show that these nanoparticles specifically target ovarian cancer cells. Compared with the corresponding cytotoxic agents (paclitaxel or MMAE), ramucirumab conjugated BSA crosslinked nanoparticles effectively inhibit ovarian cancer cells and have minimal effect on healthy ovarian cells. Conclusion: The results indicated that ramucirumab-conjugated BSA crosslinked with paclitaxel or MMAE-loaded polymeric nanoparticles are promising targeted ovarian cancer drug delivery systems.