Bazı heterosiklik ligandların Au(III), Pt(II) dinükleer metal komplekslerinin sağlam ve kanserli hücreler üzerindeki apoptotik ve antiproliferatif etkileri
Apoptotic and antiproliferative effects of some heterocyclic ligands Au(III), Pt(II)'s dinuclear metal complexes on healty and cancerous cell line
  1. Tez No: 269675
  2. Yazar: ABDULLAH BARS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TANSU KOPARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Onkoloji, Biology, Pharmacy and Pharmacology, Oncology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Metal temelli ilaçlar uzun zamandan beridir tıpta tedavi edici olarak kullanılmaktadır. Sisplatin 19.yüzyılın başında ilk olarak keşfedilen metal temelli antikanser ilaçlarından birisidir. Dinükleer Au(III) ve Pt(II) kompleksleri antikanser özellikleri nedeniyle bir çok araştırmaya konu olmuştur.Bu tezde A549, V79 379A (CHL) hücreleri üzerine değişik dozlarda bazı metal kompleksleri uygulanmıştır. Kullanılan metal kompleksleri Au(III) ve Pt(II)'dir. Mitokodri apoptoza yol açan süreçleri başlatır. A549 ve V79 379A hücrelerinde uygulanan metal komplekslerinin mitokondriyal bozulmaya bağlı olarak hücre çoğalmasına etkisi incelenirken, MTT deneyinden faydalanılmıştır.Uygulanan test maddeleri doza ve zamana bağlı olarak hücre sayısında bir azalmaya neden olmuştur. Bu maddelerin apoptotik etkileri ise JC-1 boyama ile floresan mikroskobunda araştırılmıştır. Test maddeleri hem A549 hem de V79 379A hücreleri üzerinde apoptotik etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Metal based-drugs have long been used in medicine for therapeutic. Cisplatin is one of the first metal based-anticancer drugs discovered in the early 19th century. Dinuclear Au(III) and Pt(II) complexes have been subjects of many investigations for their anticancer properties.In this thesis, some metal complexes were given to A549, V79 379A (CHL) cells with in different doses. Metal complexes which are used in this study are Au(III) ve Pt (II). The processes in which mitochondria initiate apotosis are started. MTT was made use of while the effects of applied metal complexes on cell profileration because of mithocondrial disruption.These test substances made remissions on cell number time and dose dependent. JC-1 painting and fluorescence microscope were used to investigate these substances effects on apoptosis. Substances which were used in the study showed apoptotic effects on both A549 and V79 379A (CHL) cells.