Seramik-metal kompozitlerinin SEM-EBSDteknikleri ile karakterizasyonu
Characterisation of ceramic-metal composites by SEM-EBSD techniques
  1. Tez No: 269676
  2. Yazar: TOLUN UĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Seramik-metal kompozitler, seramiklerin düşük yoğunluk, yüksek elastik modülü, sertlik ve dayanımları ile metallerin yüksek süneklik ve tokluk özelliklerinin birleştiği ve monolitik seramiklere göre daha ucuz üretime olanak tanıyan, bu özellikleri nedeniyle savunma sanayinde ve diğer pek çok sanayi dalında yaygın kullanım alanı bulabilecek özellikte malzemelerdir. Seramik-metal kompozitlerinin balistik ve mekanik özellikleri içerdikleri fazlara ve bu fazların yapıdaki dağılımlarına bağlıdır. Bu çalışmada, basınçsız tepkin emdirme yöntemiyle üretilen seramik-metal kompozitlerdeki fazların tespitinin özellikle Taramalı Elektron Mikroskobu-Geri Saçınan Elektron Kırınımı (SEM-EBSD) teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Faz analizinde uygun olan çalışma yönteminin X-ışını Kırınımı (XRD), SEM-EBSD ve Geçirimli Elektron Mikroskobu (TEM) tekniklerinin birbirini destekler şekilde kullanılması olduğu belirlenmiştir. Çok küçük tane boyutuna sahip fazların tespitinde EBSD tekniği yerine XRD ve/veya TEM tekniklerinin kullanılmasının daha uygun olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The ceramic-metal composites combine the low-density, high elastic modulus, hardness and strength properties of ceramics and high ductility and toughness properties of metals with lower production cost compared to monolithic ceramics. Therefore, they can find widespread use in defense and many other industries. Ballistic and mechanical properties of a ceramic-metal composite depend on its phases and their distribution in microstructure. The aim of this study was to determine the phases of ceramic-metal composites produced by pressureless reactive melt infiltration by using Scanning Electron Microscopy-Electron Backscatter Diffraction (SEM-EBSD) techniques. It was determined that for phase analysis X-Ray Diffraction (XRD), SEM-EBSD and Transmission Electron Microscopy (TEM) techniques must be used in combination. It was concluded that XRD and/or TEM techniques are more suitable than EBSD to determine phases with tiny particle sizes.