Toz metalurjisi yöntemi ile alüminyum esaslı metalik köpük üretimi
Production of al based metallic foam by powder metallurgy technique
  1. Tez No: 155685
  2. Yazar: HANİFİ ÇİNİCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, toz metalürjisi yöntemi ile alüminyum bazlı metalik kopuk üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretim parametrelerinden köpürtme sıcaklığı, köpürtme süresi, kopürtücü madde miktarı ve deformasyon miktarının metalik köpük üretimi üzerine etkileri belirlenmiştir. Yapılan deneysel çalışmada Al ve titanyum hidrür (T1H2) tozları değişik oranlarda karıştırılarak kalıp içerisinde sabit basınç altında (300 MPa) preslenerek tabletler haline getirilmiştir. Elde edüen tabletlere fırın içerisinde 350 °C'de ön ısıtma yapılmıştır ve çeşitli oranlarda deforme edilmiştir. Daha sonra numuneler 680 °C ve 700 °C'de değişik köpürtme sürelerinde köpürtme işlemine tabi tutularak kendi haline atmosferik ortamda soğumaya bırakılmıştır. Isıtma suresince TiH2 ayrışarak hidrojen gazı açığa çıkmakta ve numunenin tek yönde genişlemesine sebep olmaktadır. Elde edilen Al köpük numunelerde, üretim parametrelerinin gözenek ebatına, şekline ve lineer genişlemesine etkileri araştırılmıştır. 680°C ve 700°C'de yapılan köpürtme deneylerinde, her iki sıcaklıkta da numunelerde deformasyon yönünde genişlemenin oluştuğu görülmüştür. Ancak, köpürtme süresi ve sıcaklığının artması ile gözenek ebatlarının ve lineer genişlemenin daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Gözenek ebatları ve lineer genişlemenin artması Al köpük yoğunluğunun düşük olmasına sebep olmuştur. Gözenek ebatlarının ve lineer genişleme oranının artan kopürtücü madde miktarı ile de arttığı görülmüştür.Anahtar Kelimeler : Toz Metalürjisi, Metalik Kopuk, Alüminyum, Gözenek.
Özet (Çeviri)
In this study, aluminium based metallic foams was produced by using powder metallurgy technique. Effect of production parameters such as; foaming temperature, foaming time, amount of foaming agent and deformation rate on the production of foam were determined. In experimental study, aluminium and titanium hydrite (TiH2) powders were mixed and compacted under 300 MPa pressure to produce powder blanks. Compact samples were preheated to 350 °C in a furnace and deformed with various amount. Samples were foamed at 680 °C and 700 °C for various foaming times and then cooled to room temperature in air. During hating, as the TiH2 decomposes and releases hydrogen which causes to expand the sample uniaxally. Effect of production parametrs on the pore size, shape and linear expansion coefficient of aluminium foam samples were investigated. Samples foamed at 680 °C and 700 °C were expanded in the direction of compaction. However, it was found that, pore size and linear expansion increased with increasing the foaming times and temperatures. Increasing pore size and linear expansion resulted in a decrease in foam density. Pore size and linear expansion coefficient were found to be increased with increasing the foaming agentKey Words : Powder Metallurgy, Metalic Foam, Aluminium, Porosity