Veri zarflama analizi ile Antalya bölgesindeki Ziraat Bankası şubelerinin performans değerlendirmesi
Assesment of the performance of the Ziraat Bank branches in the Antalya district via the data envelopment analysis
- Tez No: 269735
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ülkemizde son yıllarda bankacılık sektörü hızla gelişmekte ve bu gelişim sektördeki hızla artan rekabeti de beraberinde getirmektedir. Bankacılık müşterilerden para satın alıp, müşterilere para satmak olup, banka şubeleri bir nevi ticarethanedir. Bu nedenle bankalar sektördeki rekabette geri kalmamak ve müşterilerine en kısa zamanda en iyi hizmeti verebilmek için her yıl yeni şubeler açarak ülke çapında şube ağlarını genişletme çabası içindedirler.Bankaların açılan bu şubelerde karlı bir işletme sağlayabilmeleri için, belli dönemlerde kapasite kullanım analizleri yaparak verimliliklerini denetlemeleri ve elde edilen sonuçlara göre işletme stratejileri belirlemeleri gerekmektedir.Veri Zarflama Analizi banka şubeleri gibi çoklu girdi ve çıktıya sahip organizasyonel birimlerin göreli etkinliklerini ölçmek için tasarlanmış önemli bir araçtır. Veri Zarflama Analizi, banka şubelerinin en iyi girdi-çıktı bileşenlerini bulmalarını sağlar. Bu yapısı dolayısıyla banka yöneticileri için güçlü bir karar destek sistem aracı olabilir.Bu çalışmada Antalya bölgesindeki Ziraat Bankası şubelerinin performansları değerlendirilmiş. Çalışmada kullanılan veri seti, ilgili banka şubelerinin 2009 yılı Mart, Haziran ve Eylül ayı sonlarında açıklanan şube rakamlarından derlenmiştir.Mevcut girdilerin çıktıya dönüştürülmesi sürecinde, maksimum faydayı sağlayan şubelere etkin şubeler denir. Çalışmada etkin olmayan şubeler ve bu şubelerin etkin hale gelebilmeleri için referans almaları gereken şubeler belirlenmiş, etkin olmayan şubelere etkin olma yolunda yol gösterilmiştir. Ayrıca etkinliğin zaman içindeki değişimi Malmquist TFP ( Malmquist Toplam Faktör Verimliliği ) endeksi kullanılarak ölçülmüş ve yorumlanmıştır.Bu çalışmada kullanılan göreli etkinlik ölçme tekniği Veri Zarflama Analizi olup, Veri Zarflama Analizinin uygulamasında Coelli, TJ tarafından oluşturulan DEAP 2.1 programından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our country, the banking sector is developing quickly, and this development brings about an increasing competition in the sector. The banking system works in a way that it sells money to the customers and buys money from then in return, which makes the banks to become like a business establishment. This is why, to not to stay behind in the competition in the sector and provide better service to the customers in the fastest and most efficient way, banks are tended to enlarge their web in the country by opening new branches every year.For the sake of the maximum profit in these new branches, banks have to conduct periodical capacity usage analyses to inspect the efficiency and formulate their future management strategies accordingly.Data Envelopment Analysis is an important tool developed to measure the activities of the organizational entities like banking braches with multiply varied inputs and outputs. This analysis method works to find out the best input- output components. Because of this feature, it has the potential of being a strong systemic decision support tool for the bank directors.In this study, the performances of the Ziraat Bank branches in the Antalya District are assessed. The data set used in this study is compiled from the mentioned banks? 2009 year, March, June and September months? statistics.In the process of converting the available inputs to outputs, the braches with the maximum efficiency are called ?active branches.? In this study, the inactive branches and the branches, which these inactive branches should take as a role model in becoming active, are defined; the inactive branches are guided about how to become active. In addition, the timely change in the activity is measured by the Malmquist TFP (Malmquist Total Factor Productivity) index and then interpreted accordingly.The relative activity measuring technique used in this study is the Data Envelope Analysis, which is provided by the DEAP 2.1 program designed by Coelli, TJ.