Lojistik regresyon ve CART analizi teknikleriyle Sosyal Güvenlik Kurumu İlaç Provizyon Sistemi verileri üzerinde bir uygulama
An application on Pharmacy Provision System data of Social Security Institution by logistic regression and CART analysis technics
  1. Tez No: 269736
  2. Yazar: ZEYNEP BURCU KIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECLA GÜNDÜZ TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Veri madenciliği teknikleri içerisinde en yaygın kullanıma sahip olan yöntemlerden bir tanesi sınıflama ve regresyon modelleridir. Bu çalışmada veri madenciliği metotları içerisinde, sınıflama ve regresyon modellerinden en çok kullanılan karar ağacı algoritmalarından biri olan sınıflama ve regresyon ağaçları (CART) algoritması ile lojistik regresyonun sınıflama özelliklerinin karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda 2007?2009 yılları arası Sosyal Güvenlik Kurumu ilaç provizyon sisteminden alınan solunum sistemi hastalıklarında reçeteye yazılan antibiyotikler içerisinden, penisilin gurubu antibiyotik kullanan hastaların profilini belirlemek amacıyla bir uygulama yapılmış ve çalışmaya alınan veri seti için CART analizinin lojistik regresyon analizine göre daha iyi bir doğru sınıflandırma oranına sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the most widely used method of data-mining technics is classification and regression models. In this study, it was aimed at comparing the classification features of logistic regression, with Classification and Regression Trees (CART) algorithm which is one of the most widely used decision tree algorithm in data mining methods. In this context, an application are made with the aim of determining patient profile using penicillin group of antibiotics in antibiotics filling prescription for respiratory system diseases with the years of 2007?2009 data ensuring from pharmacy provision system of Social Security Institution. For the data set included, CART analysis was found to have a beter correct classification ratio than the logistic regression analysis.