OECD ülkelerinin AR-GE etkinliklerinin VZA/AHP sıralı metodu ile belirlenmesi
Determining R and D efficiency of oecd countries with hierarchical DEA/AHP methodology
- Tez No: 269744
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Teknolojik yenilikler, üretimde verimliliği artırmak amacıyla ekonomik büyümeye önemli katkı sağlamaktadır. Teknolojik yeniliğin en önemli göstergelerinden birisi ise Ar-Ge (Araştırma Geliştirme) faaliyetleridir. Bu çalışmada; Ar-Ge harcamaları, araştırmacı sayıları, üçlü patent sayıları ve bilimsel yayın sayıları bakımından, Türkiye'nin diğer OECD ülkeleri arasındaki yeri VZA (Veri Zarflama Analizi)/AHP (Analitik Hiyerarşi Prosesi) sıralı metoduyla belirlenmiştir. İki aşamalı olan bu metod ile; önce veri zarflama analizi modelleri oluşturulmuş ve bu modellerin çözümleri LINDO programında yapılmış, ikinci aşamada ise AHP tekniği ile etkinlik sıralaması bulunmuştur. Veri zarflama analizinde kullanılan girdiler ve çıktılar arasındaki matematiksel ilişki, SPSS 13.0 paket programı kullanılarak, yapılan regresyon analiziyle belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, Türkiye'nin Ar-Ge etkinliğindeki konumu tespit edilmiş, Türkiye'yi daha etkin hale getirebilmek için gereken öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Technological innovations contribute to the economic growth by increasing productivity in the production process. One of the most important factors in technological innovations are research and development activities. In this study, Turkey?s relative standing among other OECD countries is determined by using hierarchical DEA/AHP methodology by means of research and development expenditures, the number of researchers, the number of triadic patent and the number of articles. With this two phase method, first data envelopment analysis (DEA) models are prepared and models are solved on LINDO programme. In the second stage, efficiency ordering is found with AHP (Analytic Hierarchy Process) method. With regression analysis made on SPSS 13.0, mathematical relationships between inputs and outputs of data envelopment analysis are defined. According to results, Turkey's position on R&D is determined and suggestions to bring Turkey more active are offered.