Öngermeli betonarme köprü kirişi modellenmesi
Prestressed concrete bridge beam modelling
- Tez No: 269743
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL BEGİMGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde çok yaygın bir kullanım alanına sahip olan öngermeli betonarme kirişin maksimum taşıma yükünü ve bu yüke karşı gelen maksimum deplasmanı bulmak için iki yöntem vardır: birincisi laboratuar koşulları altında deneysel çalışma, ikincisi analitik modellemedir. Deney seçeneği, elemanın büyüklüğü, mesnetlenme şartları, yükleme durumu, öngerme kuvveti vb. ile sınırlıdır. Bu çalışmada, daha önce deneysel çalışması yapılmış dikdörtgen kesitli, dört noktalı yükleme altında tek açıklıklı 3 adet öngermeli betonarme basit kirişin ANSYS paket programı ile nonlineer sonlu elemanlar modelleme (FEM) ve analizi yapılmıştır. Modellemede Solid65, Solid45 ve Link8 elemanları kullanılmıştır. Böylece gerçek davranışa yakın bir bilgisayar modeli oluşturulmaya çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar deneyden elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Two alternative methods exists to find the maximum load carrying prestressed reinforced concrete members and the corresponding maximum displacement of the load that are widely used in today?s construction industry, namely, having the laboratory testing of 3 sample members and analysis by analytical modeling. Laboratory testing is limited and often costly considering the member sizes, support conditions, loading, prestress force etc. This study aims to compare the actual laboratory test results of simply supported prestressed concrete beams having rectangular cross-section subjected to two symmetrical quarter-point loads with the results of the nonlinear finite element model (FEM) developed for ANSYS structural analysis software. Thus, a computer model that can best represent the actual behaviour tried to be achieved.