Ofset baskı tekniği ile uygulanan mürekkebin kuruma esnasında renk değişimlerinin incelenmesi
Assessment of color changes during the drying the of ink used in offset printing technique
- Tez No: 269745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, Teknik Eğitim, Typography, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tabaka ofset baskı tekniğinde mürekkep, baskı malzemesinin yüzey yapısına bağlı olarak fiziksel ve kimyasal olarak kurumaktadır. Kurumuş mürekkebin baskı malzemesi yüzeyinde ince bir film oluşturarak iyi bir renk şiddeti vermesi gerekir. Baskı sonucunun görsel kalitesi büyük oranda baskı malzemesiyle mürekkebin ideal düzeyde birleşmesine, özellikle mürekkebin malzeme üzerindeki kuruma ve sabitleşme sürecine bağlıdır. Bu çalışmada, ofset baskıda kurumaya bağlı olarak mürekkep densite değişimleri ve basılan mürekkebin belirli zamanlardaki L *(parlaklık), a*(kırmızı-yeşil), b*(sarı-mavi) değerleri ölçülmüştür. 0, 15, 30, 45, 60 ve 90. dakikalarda spektrofotometre ve densitometreyle standart kuruma şartlarında yapılan bu ölçümlerle kuruma ve yerleşme süreçlerinin renk evrenine etkisi incelenmiştir. Bulunan değerler çizelgeler hâline getirilerek kuruma davranışları ve ?E (renk mesafesi) farklılıkları ortaya konmuştur. CIE L*a*b* cinsinden edinilen renk değerleri ile hangi aşamalarda yüksek renk değişimi meydana geldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the sheet-fed offset printing technique, the ink physically and chemically drying in accordance with the surface structure of the printing material. Dried ink needs to give a good colour intensity, while constituting a thin film on the surface of printing materials. The visual quality of the printed matter depends largely on the optimum level of unification between the printing material and the ink. Especially the ink?s fixation and drying process on the material. In this study, the ink density changes depending on drying in offset printing and the printed ink?s L *(lightness), a*(red-green), b*(yellow-blue) assets in definite times were measured. With these measures done in the 0, 15, 30, 45, 60 and 90. minutes on spectrophotometer and densitometer standart drying conditions, how to be affected the color spaces by the drying and the settlement process? effect on color spaces was examined. The obtained valves were formed in tables and the drying behaviours and the ?E varietions were carried out. With color valves obtained from CIE L*a*b* kind, in which levels high color exchange occured were determined.