Yara iyileşmesinde sistemik epidermal büyüme faktörü uygulamasının beyin dokusu glikozaminoglikan ve protein düzeylerine etkisi
The effect of systemic epidermal growth factor on brain tissue glycosaminoglycan and protein levels in wound healing
  1. Tez No: 269755
  2. Yazar: ZEYNEP TIKTIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. K. BARBAROS BALABANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yara iyileşmesi travma ile başlatılan düzenli, sıralı, hücresel ve biyokimyasal olaylar sayesinde dokunun yenilenmesiyle sonuçlanmasıdır. Etkili bir yara iyileşmesi; inflamasyon, re-epitelizasyon, proliferasyon, matrix oluşumu, anjiogenez ve yara kontraksiyonu gibi yüksek organizasyonlu olaylar serisini içerir. Epidermal Büyüme Faktörü gibi çeşitli büyüme faktörleri yara iyileşmesinde de etkileri olan proteinlerdir. EGF'nin sistemik yoldan uygulanması ile ilgili yapılan çalışmalarda EGF'nin epitelizasyon ve granulasyon dokusu oluşumunu ve de yeni damar oluşumunu uyararak yara iyileşmesini hızlandırdığı görülmüştür. Glikozaminoglikan (GAG)' lar yara iyileşmesinde etkili oldukları gibi büyüme faktörleri tarafından yara iyileşmesine aracılık edebilir.Bu çalışmada, fizyolojik yara iyileşme sürecinde ve sistemik uygulanan EGF' ye bağlı olarak, rat beyin dokusundan sentezlenen GAG ve protein düzeyinde meydana gelen değişikliklerin araştırılması amaçlanmıştır.Deneylerde 200? 250 g ağırlıkta 48 adet Wistar-Albino tipi erkek rat kullanılmıştır. Dorsolateral eksizyonel yaralar yapıldıktan sonra ratlar iki eşit gruba ayrıldılar: 1- yara kendi haline bırakıldı. 2-.Yaralanmadan sonraki 1., 5., 7. ve 14. günlerde EGF intraperitoneal olarak uygulandı. Her iki grup da 1., 5., 7. ve 14. günler feda edilerek beyin dokusundan sentezlenen yara iyileşmesine önemli katkıları olan GAG ve protein miktarlarları spektrofotometrik yöntemle ölçüldü. Sonuçlar Mann Whitney U testi ile karşılaştırıldı.Sonuç olarak periferik yaralanmalarda, normal yara iyileşme sürecinde beyin GAG düzeylerinin etkilenmediği, sistemik uygulanan EGF' nin özellikle 7.günde beyin GAG salınımını arttırdığı, buna karşı doku onarımının en yüksek olduğu 7.günde protein sentezini arttırarak beynin yara iyileşmesine katkı sağlamaya çalıştığı belirlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Yara iyileşmesi, EGF, GAG
Özet (Çeviri)
Would healing; is the end result of a process initiated by a regular, cellular and biochemical sequence of events leading to the renewal of tissues following a trauma.An effective would healing involves a series of highly organized events such as inflammation, re-epithelization, proliferation, matrix formation, angiogenesis and wound contraction. Various Growth factors such as Epidermal Growth Factors (EGFs), are proteins effective in wound healing. Systemic suplementation of EGF accelerates wound healing by stimulating epithelization and granulation tissue formation as well as the formation of new blood vessels. Just as Glycosaminoglycans (GAG) are effective in wound healing, Growth Factors may also mediate wound healing.The aim of this study is to investigate the changes of the protein level and GAG synthesized in the rat brain tissue due to the systemic suplementation of Epidermal Growth Factor (EGF) during the physiological process of wound healing.48 male Wistar ? Albino type rats weighing 200 ? 250 g each were used in the experiments. The rats were divided into two equal groups after dorso-lateral excision wounds were made on them. 1-In the first wounded group, the wounds were left untouched. 2- In the second wounded group EGF was administrated intraperitoneally on the 1st, 5th, 7th and 14th day following wounding of the rats. Rats from both groups were sacrificed on the 1st, 5th, 7th and 14th day and the GAG synthesized in the rat?s brain tissues as well as the protein levels, both being important in wound healing, were measured using spectrophotometric methods. The results were compared with Mann Whitney U Test.As a result, the study tried to contribute the fact that during the normal wound healing process of peripheral injuries; the brain GAG levels are not effected, systemic administration of EGF especially on the 7th day increased the secretion of brain GAG, as a result, protein synthesis increases on the 7th day when the tissue repairing is highest, hence contributing to the wound healing in the brain.