İnce şeritlerde elektromanyetik yayılım
Electromagnetic scattering from thin strips
  1. Tez No: 269756
  2. Yazar: YASEMİN ÇAKI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEL AKÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada ince şeritlerde elektromanyetik yayılım genel olarak analiz edilmiştir. İntegral eşitliği yaklaşımı kullanılarak ince şeritlerdeki elektromanyetik yayılım formülize edilmiştir. TM ve TE polarizasyonlarında geniş ve dar şeritlerdeki akım yoğunluğunun analitik çözümü verilmiştir. Sonrasında akım yoğunluğu şeridin radar kesit alanının bulunmasında kullanılmıştır.Moment Metodunun genel kullanımı anlatılmıştır. Düz şerit için nümerik çözüm Moment Metodu kullanılarak sağlanmıştır. TE ve TM polarizasyonunda şeridin akım yoğunluğunu elde etmek için açılım fonksiyonu ve ağırlık fonksiyonu olarak darbe fonksiyonu kullanılmıştır. Matlab programı kullanılarak şeridin akım yoğunluğu ve radar kesit alanı grafikleri çizdirilmiştir. Fiziksel optik sonuçlar ve nümerik sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work electromagnetic scattering from thin strips is generally analyzed. Using integral equation approach electromagnetic scattering from thin strips is formulated. Analytical solutions for the electric current density over wide and narrow strips are given for TM and TE polarizations. Then current density is used to derive radar crosss section of the strip.General use of Moment Method is expressed. Numerical solution for flat strip is provided by using the Moment Method. Pulse function is used as an expansion function and weighting function to obtain electric current density over strip for TE ve TM polarizations. Using Matlab programme electric current density and radar cross section graphs of the strip are plotted. Physical optics results and numerical results are compared.