Çorum ili Karabek konağı restorasyon önerisi
The restoration proposal of the ?Karabek konak? in Corum
  1. Tez No: 269757
  2. Yazar: NURCAN KARSLIOĞLU KERMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN MEHMET HERSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 338
Özet
Bu çalışmada, Çorum İli, Merkez ilçesinde yer alan sivil mimari örneklerinden Karabek Konağı konu edilmektedir. Çalışmanın amacı, söz konusu yapının korunarak gelecek nesillere aktarılabilmesi için mevcut durumunun saptanması, restorasyon önerilerinin hazırlanması ve uygun bir işlev ile yüklenmesine yönelik bir koruma projesinin hazırlanmasıdır. Çalışma kapsamında, yapının belgeleme ve analiz çalışmaları, kütüphane ve arşiv araştırmaları, yapı ve benzer örnekler üzerinde gerçekleştirilen karşılaştırmalı çalışma ile yapının restitüsyon ve restorasyon önerilerinin hazırlanması gerçekleştirilmiştir. Söz konusu bu çalışmalar sonucunda özgün durumunu büyük oranda koruduğu saptanan konağın restorasyon önerisi yapıya yeni bir işlevin yükleneceği varsayımına dayandırılmıştır.Anahtar Kelimeler : Konak, Çorum, Karabek Konağı, restorasyon
Özet (Çeviri)
In this study, being examined The Karabek mansion in the central district of Çorum province, as an example of civil architecture. The purpose of this study; for transferring to future generations through conservation of the structure as mentioned, is determination of the current status, preparation of the restoration proposals and preparation a conservation project for undertaken with an appropriate function. Within the scope of this study; structure-related documentation and analysis studies, library and archive studies, the structure restitution and restoration proposals preparation through comparative studies that have been performed on the mansion and similar samples, were accomplished . As a result of these studies; proposal for restoration of the mansion which is identified largely preserved its original state, is based on the assumption the structure will be undertaken with a new function.Key Words : Konak, Çorum, Karabek Konağı, restoration