Enerji yoğun bir tesiste enerji verimliliği proje tasarımı ve uygulama çalışması
Energy efficiency project design and application study of an energy-intensive facility
- Tez No: 269763
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL BAŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Yapılan çalışmanın amacı; yüksek oranlarda enerji tüketimi olan bir tesiste kalite ve performansı düşürmeden enerji tüketimini azaltmak için yeni projeler tasarlamak ve uygulamaktır. Bu çalışma için seçilen pilot tesis Ankara Sheraton Otel ve Konferans Merkezi'dir. Tesis halihazırda işletilmekte olduğundan hem inşaat aşamasında hem de elektrik ve mekanik tesisatlarında belli başlı enerji verimliliği çalışmaları yapılmıştır.İşletme ve tesisat incelenerek, otelin mimari ve teknik özelliklerine uygun enerji verimliliği projeleri tasarlanmıştır. Bu projeler: Trijenerasyon sistemi ile elektrik üretmek ve sistemin atık ısısıyla kışın ısıtma, yazın soğutma yapmak, güneş enerjisiyle kullanma sıcak suyu elde etmek için güneş kolektörü sistemi kurmak, mevcut ısıtma kazanlarına ekonomizör takarak kazan dönüş suyunu ısıtmak, otelin lobi klima santrali dönüş havası ile otoparkları iklimlendirmek, restoran ve toplantı odaları klima santralleri dönüş havası ile mutfakları iklimlendirmek, tesisattaki vanalara vana ceketleri ile ısı izolasyonu yapmak, ısıtma kazanlarının dış yüzeylerine ısı izolasyonu yapmak, enerji verimli ampuller kullanarak aydınlatma için kullanılan enerjiyi azaltmaktır. Tasarlanan bu sistemlerin maliyet analizleri yapıldığında ekipman-cihaz bazlı sistemlerin ilk yatırım maliyetlerinin yüksek değerlerde ama geri ödeme sürelerinin kabul edilebilir düzeyde olduğu görülmüştür. Bazı projelerde ise geri ödeme süreleri çok küçük değerlerdedir. Bunun sebebi, bu tasarımların yüksek maliyetli cihaz-ekipman uygulamalarıyla değil daha basit ve maliyeti düşük ama enerji tasarrufu büyük uygulamalarla yapılmasıdır. Her iki seçenekte de enerji verimli sistemler oluşturulmuş aynı işi yapan eski tasarımlara göre enerji tüketiminde azalma elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to design and apply new projects in a facility which has high rates of energy consumption in order to reduce energy consumption without reducing the quality and performance. Pilot plant selected for this study is Ankara Sheraton Hotel and Convention Center. Since the facility is in operation, major works about energy efficiency in the electrical and mechanical installation were carried out in construction phase.Facility and systems are examined and energy efficiency projects are designed in accordance with the hotel's architecture and the technical specifications. These projects are: To produce electricity with a trigeneration system and to use the system's waste heat for heating in winter and cooling in summer, to set up a solar collector system, for getting domestic hot water from solar energy, to heat boiler return water by using an economizer installed to existing heating boilers, to air condition the car parks by using the hotel lobby?s return air, to air condition the kitchen by using the restaurants and meeting rooms return air, to insulate the heating-cooling system valves by using valve jackets, to insulate the external surfaces of the heating boilers, to reduce the energy consumption used for lighting by using energy efficient bulbs. When the cost analysis of the designed system is calculated, we see that equipment-based devices have upper initial investment costs, but the payback periods are at an acceptable level. In some projects the payback period is at a very small value. This is because these designs are more simple and cheaper applications, not high-cost devices but the result is an important energy saving. In both options, energy-efficient systems have been created and energy consumption reduction has been obtained, compared to the old designs.