Kurumsal performans karnesi ve havacılık sektöründe bir uygulama
Balanced scorecard and an application in aerospace industry
  1. Tez No: 269773
  2. Yazar: TUĞBA ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVRİYE GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Son yıllarda organizasyonlar, fiziksel varlıkların yanında maddi olmayan değerlerinin de farkına varmaya ve temelinde bilgi olan bu değerleri ölçmek için yeni teknikler geliştirmeye başlamışlardır. Organizasyonların stratejik düşünmek ve rekabette kalıcı üstünlük sağlamak amacıyla uyguladığı performans ölçüm tekniklerinden birisi de Kurumsal Performans Karnesidir. Kurumsal Performans Karnesi, şirketlerin bilgi akışını düzenlediği gibi, yönetimde aksayan yönleri ortaya çıkarak kısa süre içinde telafi edilmesini sağlamaktadır. Bu çalışmada, havacılık ve uzay sanayinde faaliyet gösteren TUSAŞ' da stratejik planların değerlendirilmesinde Kurumsal Performans Karnesi uygulaması yapılmıştır. Mevcut durum analiz edilerek, gelecek altı ay için model kullanılmış ve altı ayın sonucunda değerlendirmeler yapılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde, hedeflenen değerlere göre gerçekleşmelere bakıldığında kurumun karne notunun % 88 olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the recent years, organizations realise the importance of intangible assets besides tangible assets and begin to develop new techniques to measure these intangible assets which are mostly based on information. One of the perfomance measurement techniques, which organizations apply in order to think strategically and to ensure sustainable competitive advantage is Balanced Scorecard. Balanced Scorecard organizes the flow of information in the companies and it also compansates the management deficiencies in a short time by revealing them. In this study, Balanced Scorecard is applied to TUSAŞ. By analyzing the current situation, the model used for the next six months and at the end of six months, results were evaluated. When the realizations were examined according to target values , %88 organization scorecard grade was obtained.