Hava alanı yer seçiminde ve çevre düzenlemesinde vahşi yaşamın etkileri
Effects of wild life to the location and the planning of airports
- Tez No: 269774
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMET EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Havacılığın her adımında insan hayatı en önemli konudur. Havacılık faaliyetleri uçuş, can ve mal emniyetinin sağlanmasına yönelik tüm düzenlemeleri içerir. Ancak şunu da biliyoruz ki kaybettiğimiz doğal değerleri yerine koymamız ve doğanın bozulan dengesini tekrardan düzeltmemiz onu korumak için harcayacağımız emeğin çok daha fazlasını istemekte, hatta bazen tüm iyi niyetimize rağmen telafisi mümkün olamamaktadır.Artık hayatımızdan çıkarmamız mümkün olmayan hava ulaşımı ve dolayısıyla havaalanlarının kullanım amacı, uçuş yoğunluğu, havaalanı yeri ve planlaması yapılırken her türlü bilimsel veri ışığında seçimler ve planlamalar yapılmalıdır.Ayrıca havacılık faaliyetleri yürütülürken her adımda olduğu gibi yabani hayvanlar ve kuşlardan kaynaklanabilecek tehlikelerin önlenmesi için tüm önlemlerin alınması ve uygulamalarının yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Human life is the most important subject at the every step in aviation. Aviation activities include all processes to provide the safety of flight, life and possessions. However, we know that it requires more labour and resources to replace the natural values and equilibrate the balance of the nature than to save the nature; even it can not be possible despite all positive intents.All plans and selections must be made according to the scientific and technical rules about flight intensity, location of airport and layouts while planning the airports and air transportation which we can?t take out of life.Furthermore, all measures have to be taken against the hazards of wild life and the bird strike to aviation operations as it is done in every step in aviation.