Hafif beton üretiminde ham ve genleştirilmiş perlitin kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of usability of raw and expanded perlite in lightweight concrete production
- Tez No: 269772
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Polymer Science and Technology, Technical Education, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, perlit agregasının hafif beton üretiminde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Kırılmış ve elenmiş olarak temin edilen 5 farklı boyuttaki ham perlit agregası ile 16 farklı hafif beton üretilmiştir. Ham perlit agregasına 3 farklı genleştirilmiş perlit agregası ilave edilerek 8 genleştirilmiş perlit agregalı hafif beton üretilmiştir. Ham perlit agregasıyla hazırlanan %0, 5, 10 ve 15 oranlarında silis dumanı (SD) ikameli ve genleştirilmiş perlit agregalı karışımlara süper akışkanlaştırıcı kullanımı ile 5 farklı yüksek dayanımlı hafif beton üretilmiştir. Taze betonların çökme miktarları belirlenmiştir. Toplamda 117 tane 100x100x100 mm küp numune üretilmiştir. Sertleşmiş beton numunelerin birim hacim ağırlık (BHA), su emme (SE) ve basınç dayanımları belirlenmiştir.Çalışmadaki betonların küp basınç dayanımları 10 ile 86.4 MPa arasında değişmektedir. Betonların BHA'ları 1.779 ile 2.047 kg/dm3 arasında ve SE oranları %2.6 ile 13.2 arasında değişmektedir. Hafif betonların mekanik ve fiziksel özellikleri üzerinde farklı agrega karışımı ve genleştirilmiş perlit agregası kullanımının etkili olduğu belirlenmiştir. Kür süresi ve SD ikamesindeki artışın betonların basınç dayanımı artırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, usability of perlite aggregate was researched in production of lightweight concrete. 16 different raw perlite aggregate lightweight concrete were produced with five different sized raw perlite aggregate which is supplied as crushed and sieved. 8 different expanded perlite aggregate lightweight concrete were produced by adding three different expanded perlite aggregate into raw perlite aggregate. 5 different high strength lightweight concrete were produced with use of super plasticizer in mixtures which is at 0, 5, 10 and 15% ratios silica fume replaced and expanded perlite aggregate used. Slump values of fresh concrete were determined. In totally, 117 pieces 100x100x100 mm cubic sample were produced. Unit volume weight, water absorption ratio and compressive strength of hardened concrete sample were determined.Cube compressive strength of concrete ranged from 10 to 86.4 MPa in the study. Unit volume weight of concrete ranged from 1.779 to 2.047 kg/dm3 and water absoption ratios of concrete ranged from 2.6% to 13.2%. It was determined that different aggregate mixtures and use of expanded perlite aggregate is effect on the mechanical and physical properties of lightweight concrete. To increase the compressive strength of concrete was determined with this increase in the curing time and replacement of silica fume.