Eşit kanal-açısal presleme yöntemi ile 7075 alüminyum alaşımlarında nano boyutlu tane üretimi ve mikroyapısal karakterizasyonun belirlenmesi
Production of nano sized grains in 7075 aluminium alloys by equal channel angular pressing method and determination of microstructural characterization
  1. Tez No: 269779
  2. Yazar: ALPER AYTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada ilk olarak Eşit Kanal Açısal Presleme (EKAP) ünitesi kurularak kalıp sisteminin, yağlayıcıların ve presin testleri yapılmıştır. Daha sonra en etkili aşırı plastik deformasyon yöntemi olan EKAP işlemi ile 7075 Alüminyum alaşımlarında nano boyutlu taneler üretilmeye çalışılmıştır. EKAP işlemi rota C, 200oC sabit kalıp sıcaklığı, 90o'lik kalıp kanal açısı ve 2 mms-1'lik pres zımbası ilerleme hızında gerçekleştirilmiştir.EKAP işlemi ile üretilen 7075 Alüminyum alaşımları; TEM (Geçirmli Elektron Mikroskobu), SAD (Seçili Alan Kırınım), makro görüntüler ve sertlik sonuçları değerlendirilerek karakterize edilmiştir.Bu çalışmada EKAP işlemi ile 7075 Alüminyum alaşımlarında nano boyutlu taneler üretilmiş, mikro yapı bakımından optimum pas sayısının 14 olduğu belirlenmiştir. Ayrıca 10 pastan itibaren uyumsuz ve geniş açılı tane sınırları oluşmaya başlamıştır. En yüksek sertlik değerine ise 6 pas uygulanan malzemede ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; first of all, equal channel angular pressing (ECAP) unit was constructed and die system, lubricant and pres tests were carried out. After that, by using the most effective severe plastic deformation method of ECAP, nanosized grains in 7075 aluminum alloys were tried to be produced. ECAP processing was carried out using Route C, at constant temperature of 200oC , die channel of 90o and press punch speed of 2mms-1.ECAPed 7075 aluminum alloys were then characterized by TEM, SAD, hardness and macrostructural investigations.In this study, nanosized grains in 7075 aluminum alloys were produced by ECAP method, the optimum number of pass was microstructurally determined to be 14. Also, occurence of miseriented and wide angel grain boundries started after 10 passes. The highest hardness values reached in 6 times ECAP passed materials.