Katkıların beton performansına etkisi
Effect of the admixture on the concrete performance
- Tez No: 269780
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL BEGİMGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu deneysel çalışmada silis dumanı ve uçucu kül akışkanlaştırıcı katkılarla beraber kullanarak yüksek dayanımlı, uygun işlenebilirlikli ve güvenilir olan bir betonu hazır beton santrallerinde üretmek amaçlanmıştır. Toplam 9 set deney yapılmıştır. Küpler 15x15x15 cm boyutlarındadır. Slump 15 - 18 cm aralığında sabit tutulmuştur. Bu amaçla kimyasal katkı olarak % 1,25 oranında süper ve hiper akışkanlaştırıcı, mineral katkı olarak % 5, % 7,5, % 10 oranında silis dumanı ve % 20, % 30, % 40 oranlarında uçucu külün çimento ile yer değiştirmeli olarak ikame edilmesi durumunda 9 seri beton üretilip, her seri 1., 3., 7., 28., 56. ve 90. günlerde test edilip basınç dayanımları bulunmuştur. Ayrıca bu serilerin basınç dayanımı kazanımları kıyaslanmıştır. Deney sonuçları, uçucu külün taze betonun işlenebilmesinde iyileştirici etki yaptığını ve mukavemet özellikleri bakımından uzun vadede olumlu sonuçlar verebileceğini göstermiştir. Silis dumanı taze betonun işlenebilirliğini olumsuz yönde etkilemiştir fakat mukavemet özellikleri bakımından kısa vadede iyi sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, the silica fume, fly ash as mineral admixture and the plasticizers as chemical admixture are used in aim to produce the high performance concrete with a good workability which is produced and tested in reliable concrete batching plants. 9 series of concrete are produced in all. The cubes have 15x15x15 cm dimensions. The slumps are kept constant between 15 - 18 cm. In this aim, % 1,25 rate of the super plasticizer and hyper plasticizer as chemical admixtures with % 5, % 7,5, % 10 rate of silica fume and% 20, % 30, % 40 rate of fly ash are used instead of the cement. All series are tested in the 1st, 3rd, 7th, 28th, 56th and 90th days and their compressive strength is found. Additionally, the compressive strength gains of these series are compared. As a result, the fly ash has a positive effect on the workability of the fresh concrete and it can be given good results in a long term, and the silica fume has a negative effect on the workability of the fresh concrete but it gains the concrete a good compressive strength in a short term.