Van havzasında üretilen çeşitli karma yemlerin aflatoksin içeriklerinin araştırılması
Investigation of aflatoxin in the mix feed that produce in the Van basin
- Tez No: 269790
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ KARADAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, hayvan yemlerinde aflatoksinlerden B1, B2, G1 ve G2 araştırılmıştır. Van ilindeki 5 ayrı fabrikada üretilen yemlerden 3 farklı zamanda örnekler alınmış ve HPLC ile aflatoksinler belirlenmiştir. Her üç dönemde de analiz edilen toplam 48 yem örneğinde sırasıyla %67'sinde 0,12-4,74 ppm AFB1; %44'ünde 0,01-4,27 ppb AFB2; %4'ünde 0,11-0,52 ppb AFG1 ve %40'nda 0,14-10,30 ppb AFG2 saptanmıştır. Elde edilen sonuçların kabul edilen üst sınır değerlerinin altında olduğu ve risk teşkil etmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study; it has been been investigated that aflatoxins B1, B2, G1, G2 in the mix animal feed produce in the manufacture located in the Van Basin. Feed samples were collected from 5 different commercial feed manufactures at the different date and aflatoxins were analyzed by HPLC.The results showed that 67% rate of feed samples were contamined with AFB1 0,12-4,74 ppb; 44% rate of feed 0,01-4,27 ppb AFB2; 4% rate of feed 0,11-0,52 ppb AFG1 and 40% 0,14-10,30 ppb AFG2 respectively. It has been showen that optained results of aflatoxin levels in the mix animal feed were belowe than acceptable upper limit and were not at the risk level in the Van basin.